Derbi që çon në këmbë botën sportive

Futboll

Derbi që çon në këmbë botën sportive

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 11:17
Derbi që çon në këmbë botën sportive

Dekadën e fundit kemi parë krahasime të pafundme mes Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo dhe, edhe kur portugezi u zhvendos nga LaLiga në Juventus, debati ka vazhduar.

Boshllëku i lënë nga të dy lojtarët nuk do të plotësohet kurrë, por tani është koha për të parë nga e ardhmja dhe për t’u fokusuar në talentin e ri dhe emocionues që shfaqet në El Clasico.

Ansu Fati i Barcelonës dhe Vinicius i Real Madrid shihen si yjet e rinj të ndeshjes më të madhe të LaLiga Santander, dhe dy të rinjtë do të shkojnë kokë më kokë të dielën në Camp Nou.

Kush do të ketë një ndikim më të madh në El Clasico?

Ansu Fati momentalisht gjendet në një periudhë rikuperimi pasi është rikthyer së fundmi nga lëndimi, ndërsa Vinicius është në lëvizje të plotë te Madridi.

Lojtari i Real Madridit është i freskët pasi shënoi dy gola kundër Shakhtar Donetsk në Ligën e Kampionëve, si dhe ka shënuar pesë të tjerë deri më tani në La Liga Santander këtë sezon, gjë që e çon atë në shtatë gola në 11 paraqitje në të gjitha garat.

Fati i Barcelonës ka dy gola në emër të tij, megjithatë, pasi ka luajtur vetëm 94 minuta këtë sezon. Ai është padyshim një kërcënim para portës, gjë për të cilën Vinicius është kritikuar gjithmonë.

Por, braziliani po lulëzon nën drejtimin e Carlo Ancelottit dhe ka shënuar më shumë këtë sezon se sa ka shënuar në 49 ndeshje sezonin e kaluar. Vinicius gjithashtu ka një përqindje pak më të mirë të pasimit (84.3 përqind) sesa Fati (78.7 përqind).

Ne po shikojmë dy lojtarë të rinj që mund të jenë fytyra e El Clasico për vitet në vijim. Talenti i tyre është i pamohueshëm dhe duhet menduar se qielli është realisht kufiri për të dy.

Do të jetë një ndeshje magjepsëse të dielën, pasi dyshja do të garojnë kundër njëri-tjetrit për të fituar tre pikë jetike në La Liga Santander.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat