Njësoj si Roberto Carlos

Futboll

Njësoj si Roberto Carlos

Më: 25 nëntor 2021 Në ora: 14:25
Njësoj si Roberto Carlos

David Alabës po i “bëhet ves” të shënojë në ndeshjet vërtet të rëndësishme. Lojtari që u transferua verën e kaluar te Reali i Madridit po bëhet gjithnjë e më vendimtar për Los Blancos. Pas golit në El Klasikon e La Ligas, kundër Barcelonës, mbrëmjen e së mërkurës erdhi një tjetër finalizim në Champions League. Një goditje dënimi ndaj Sherif Tiraspol që e bën të hyjë në librat e historisë së klubit.

Në fakt, austriaki që një sezon më parë luante për Bajernin e Mynihut është mbrojtësi i parë i Realit që ja del të shënojë me një goditje dënimi. I fundit që ja ka dalë të shënjestrojë në këtë mënyrë portën për madrilenët ka qenë një ikonë e vërtetë e goditjeve të dënimit, Roberto Karlos në vitin e largët 2004.

Alaba po hyn gjithnjë e më në perfeksion në mekanizmat e skuadrës së Ancelottit, duke bërë të mos ndihet mungesa e Sergio Ramos, jo vetëm në fazën mbrojtje, por tanimë edhe për sa i përket realizimit.

Për sa i përket ecurisë në Champions League, ndërkohë Reali i Madridit, siguroi kalimin e parakohshëm në fazën e 1/8, ashtu si dhe Interi që në ndeshjen e fundit mes tyre do të luajnë për vendin e parë në grup.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat