Hysaj humb gjyqin me Napolin

Futboll

Hysaj humb gjyqin me Napolin

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 20:19
Hysaj humb gjyqin me Napolin

Elseid Hysaj do të përballet sot me Napolin për herë të parë si kundërshtar i klubit ku ka kaluar një pjesë shumë të rëndësishme të karrierës së tij. Por para kësaj sfide, për futbollistin shqiptar ka ardhur një lajm i keq nga drejtësia sportive pikërisht për një gjyq që kishte me Napolin, pasi e ka humbur atë dhe do të duhet t’i paguajë një shifër të majme ish-klubit.

Gjithçka ka lidhje me protestën e lojtarëve të Napolit pas ndeshjes së humbur në Ligën e Kampioneve ndaj Salcburgut në vitin 2019, kur klubi vendosi që lojtarët të shkonin në grumbullim.

Futbollistët e Napolit i dolën kundër këtij vendimi dhe sfiduan drejtuesit, duke u larguar drejt shtëpive të tyre. Napoli u vendosi gjoba, por lojtarët e kundërshtuan dhe çështja shkoi në gjyq, me vendimin për Elseid Hysajn që ka qenë i pari.

Klubi ka bërë të ditur se Kolegji i Arbitrazhit Sportiv ka njohur si të drejtë vendimin e Napolit për të gjobitur lojtarët pasi ata nuk kanë ndjekur një urdhër. Klubit i njihej e drejta ashtu si trajnerit që të caktonte grumbullime të ekipit, si punëdhënës që është dhe meqë bëhej fjalë për të qëndruar në ambientet e klubit. Një gjë e tillë nuk cilësohej si “ndëshkim”, ashtu siç justifikoheshin futbollistët.

Kështu, duke përllogaritur përqindjet e rrogave që janë vendosur si gjoba, Elseid Hysaj duhet të paguajë 40 mijë euro në arkat e klubit të Napolit pasi ka humbur këtë gjyq. Pritet që të njëjtin fat të kenë edhe të gjithë lojtarët e tjerë të Napolit, pasi presidenti Aurelio De Laurentis ka deklaruar se nuk do të kursejë asnjë prej tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat