Evra "pendohet" dhe uron Messin për Topin e Artë

Futboll

Evra "pendohet" dhe uron Messin për Topin e Artë

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 11:00
Leo Messi

Këtë të hënë, më 29 nëntor, do të zbulojmë fituesin e çmimit të Topit të Artë 2021, me Lionel Messin, Karim Benzema, Cristiano Ronaldo dhe Robert Lewandowski mes favoritëve.

Patrice Evra, ish-futbllisti francez, megjithatë, më parë deklaroi se nuk do t'i bënte përshtypje nëse Messi fiton titullin për herë të shtatë në karrierën e tij.

“Sipas mendimit tim, ky Top i Artë është për [N'Golo] Kante ose Jorginho... Jam mërzitur duke ia dhënë Messit”, tha Evra për ESPN muajin e kaluar.

"Çfarë fitoi ai vitin e kaluar? Mirë, Copa America [me Argjentinën]. Me Barcelonën, çfarë bëri?".

Megjithatë, këtë të dielë, Evra u shfaq në mediat sociale për të zbuluar se ai beson se Messi ka fituar çmimin e këtij viti. “Urime Leo Messi për fitimin e një tjetër Topi të Artë”, ka shkruar francezi në llogarinë e tij në Instagram, ndoshta me pak ironi.

Votimi për fituesit u mbyll më 24 nëntor dhe fituesit do të shpallen të hënën në mbrëmje në orën 20:00.

Gara për t'u kurorëzuar si lojtari më i mirë i vitit 2021 është mes Lionel Messit dhe Robert Lewandowskit, me favoritin e tretë Karim Benzema.

Nëse Messi fiton, do të jetë trofeu i tij i shtatë i Topit të Artë, duke u larguar më shumë nga Cristiano Ronaldo, i cili aktualisht ka pesë.

Revista franceze France Football fillimisht zgjedh 30 kandidatët për çmimin dhe më pas vjen një votim mes 180 gazetarëve të përzgjedhur, të cilët përzgjedhin pesë lojtarë nga ai grup.

Më pas 50 gazetarë specialistë votojnë për lojtarin më të mirë në botë duke përdorur një sistem pikësh që konsiston në dhënien e secilit lojtar nga gjashtë, katër, tre, dy ose një pikë.

Lista e lojtarëve për lojtarin më të mirë të ri (trofeu Kopa) dhe portierin më të mirë (trofeu Yashin) përbëhet nga 10 lojtarë.

Çfarë duhet të bëni për të fituar një Top të Artë?

Kriteret për të fituar një Top të Artë mbulojnë një sërë gjërash. Natyrisht, niveli i performancës së lojtarit gjatë gjithë sezonit njihet, me statistika të tilla si golat e shënuar, asistimet e ofruara, performanca e skuadrës së lojtarit dhe lidershipi i treguar.

Trofetë e fituara nga lojtari gjithashtu merren parasysh, si dhe rëndësia e trofeve të përmendura, dhe fitorja e Kupës së Amerikës me Argjentinën mund t'i kthejë gjërat në favor të Messit këtë vit, ndërsa imazhi i lojtarit brenda dhe jashtë fushës gjithashtu merret parasysh.

Fitimi i një Topi të Artë mund të ndryshojë jetën e një lojtari dhe shpesh përfshihet në kontrata si kusht për pagesën e një bonusi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat