​Publikohet lista e UEFA-së, kjo është skuadra më e vlerësuar e Kosovës

Futboll

​Publikohet lista e UEFA-së, kjo është skuadra më e vlerësuar e Kosovës

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 20:29
Foto ilustrim

Në prag të mbylljes së vitit kalendarik, shtëpia më e madhe e futbollit evropian, UEFA ka publikuar renditjen e përgjithshme për klubet evropiane.

Në listën e paraqitur nga UEFA, klubi KF DRITA zë pozitën e 246-të, me koeficient 5 mijë dhe kështu është skuadra më e vlerësuar në futbollin e Kosovës.

Nga pjesëmarrjet në garat ndërkombëtare, klubi nga Gjilani në edicionin 2018/19 grumbulloi 1500 pikë (pozita 372), 2000 pikë në garat e edicionit 2020/2021(pozita 296) dhe 1500 të tjera në pjesëmarrjen e këtij viti 2021/22 (pozita 246).

Pas paraqitjeve të shkëlqyeshme në garat evropiane, KF DRITA vazhdon të mbetet klubi me më së shumti pikë nga Kosova në renditjen e Evropës për klube.

Ecuria e Dritës dhe skuadrave të tjera pjesëmarrëse në garat ndërkombëtare ka ndikuar edhe në renditjen e Kosovës, duke e ngritur atë në pozitën e 39-të me 8 mijë e 166 pikë.

Fal paraqitjeve të mira, edicionin garues 2022/23 Kosova do të paraqitet me 4 ekipe në garat evropiane, në Champions League, Europa League dhe Conference League, respektivisht: kampioni, fituesi i Kupës, vendi i dytë dhe vendi i tretë në Superligë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat