Calvert-Lewin zëvendësuesi i Lacazettes

Futboll

Calvert-Lewin zëvendësuesi i Lacazettes

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 16:14
Lacazette

Arsenali është duke ndjekur sulmuesin e Evertonit, Dominic Calvert-Lewin, teksa kërkon të forcojë sulmin e tyre verën e ardhshme.

Klubi po kërkon një sërë opsionesh të ndryshme, me sulmuesin e Lille, Jonathan David, një tjetër lojtar që është skautuar.

Calvert-Lewin ka qenë i padisponueshëm për pjesën më të madhe të sezonit për shkak të lëndimit, por ka qenë në formë mbresëlënëse për Everton që kur u largua nga akademia e klubit dhe shënoi tre gola në tre ndeshje përpara se të thyente gishtin e këmbës në fund të gushtit.

Sulmuesi gjithashtu shënoi 16 herë në Premier Ligë sezonin e kaluar, duke i dhënë atij një vend në skuadrën e Anglisë për Euro 2020.

Calvert-Lewin i përshtatet profilit të lojtarit që kërkon Arsenali teksa përpiqet të rindërtojë skuadrën e tyre, me sulmuesin vetëm 24 vjeç.

Megjithatë, Everton ka të ngjarë të luftojë shumë për të mbajtur lojtarin pasi edhe ata po kërkojnë të rindërtojnë dhe të kthehen drejt kualifikimit evropian.

Sulmuesi i Lille, David, i cili aktualisht është golashënuesi më i mirë në Ligue 1, është një tjetër lojtar që Arsenali ka shikuar këtë sezon.

‘Topçinjtë’ e kanë ndjekur për një kohë të gjatë ndërkombëtarin kanadez dhe e kanë vëzhguar kur ai luante për Gentin, të cilin e la për t’iu bashkuar Lille në vitin 2020.

Ashtu si Calvert-Lewin, David i përshtatet profilit që Arsenali kërkon pasi ai nuk do të mbushë 22 vjeç deri në fillim të vitit të ardhshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat