Kombëtarja do të mësojë kundërshtarët që e presin në qershor

Futboll

Kombëtarja do të mësojë kundërshtarët që e presin në qershor

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 23:42
Kombëtarja do të mësojë kundërshtarët që e presin në qershor

Një edicion përfundoi dhe tashmë një tjetër do të nisë për Kombëtaren e Shqipërisë. Muaji dhjetor do të njohë kuqezinjtë me kundërshtarët e radhës që e presin në qershorin e ardhshëm. Ditët po afrojnë, teka më datë 16 të këtij muaji në orën 18:00 do të hidhet shorti që do të përcaktojë grupet e Ligës së Kombeve.

Shqipëria ndodhet në Ligën B këtë sezon, prandaj edhe rivalët që do të ketë në fushë do të jenë të një niveli më të lartë. Kuqezinjtë ndodhen në vazon e katërt, ndërsa sipër saj do të ketë ndër të tjerë emra si Serbia, Irlanda, Rusia, Norvegjia, Ukraina apo Suedia.

Ndeshjet e grupeve për Ligën e Kombeve do të zhvillohen të gjitha në muajin qershor dhe shtator të vitit të ardhshëm. Katër përballjet e para do të zhvillohen në muajin qershor, ndërsa dy të tjerat në muajin shtator 2022. Grupet do të përmbajnë nga 4 ekipe, ndërsa fituesit e tyre sigurojnë ngjitjen për një ligë më të lartë, ndërsa vendet e fundit bien një ligë më poshtë.

Ndërkohë UEFA bën me dije se ende nuk është përcaktuar se si do të sigurohen biletat nga Liga e Kombeve, për në Euro 2024. Përgjigja përfundimtare do të jepet në qershorin e vitit 2022.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat