Në krye të Kroacisë deri në vitin 2024

Futboll

Në krye të Kroacisë deri në vitin 2024

Më: 8 dhjetor 2021 Në ora: 13:24
Në krye të Kroacisë deri në vitin 2024

Federata e Futbollit të Kroacisë ka njoftuar këtë të mërkurë se është arritur marrëveshja për zgjatjen e kontratës me trajnerin Zlatko Daliq.

55-vjeçari do të jetë në këtë detyrë së paku deri në Kampionatin Europian 2024, duke marrë besimin e drejtuesve të federatës.

Daliq ka marrë drejtimin e Kroacisë në vitin  2017, duke e udhëhequr skuadrën deri në finalen e Kupës së Botës në vitin 2018, ku u mund nga Franca, ndërsa arriti që të siguronte pjesëmarrjen direkte në Botërorin “Katar 2022”, duke u renditur në vendin e parë në grup.

Paraqitjet e Kroacisë në vitet e fundit kanë qenë të kënaqshme, duke i dhënë garanci drejtuesve të Federatës Kroate për të vijuar projektin e nisur me 55-vjeçarin.

Në të shkuarën Dalic ka pasur një përvojë dhe në Shqipëri, teksa në sezonin 2008-2009 drejtoi ekipin e Dinamos. Trajneri i kombëtares ballkanase ka drejtuar disa skuadra në kampionatin kroat, ndërsa ka trajnuar dhe në Arabinë Saudite.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat