Legjenda e Chelseas: Kante e meritoi Topin e Artë

Futboll

Legjenda e Chelseas: Kante e meritoi Topin e Artë

Më: 8 janar 2022 Në ora: 16:44
Kante dhe Jorginho

Sipas Joe Cole, ylli i Chelseat, N’Golo Kante, ishte ‘neglizhuar’ për Topin e Artë të vitit 2021, pavarësisht paraqitjeve të tij ‘të jashtëzakonshme’.

Kante luajti një rol të rëndësishëm në triumfin e Chelseat në Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar pasi mori çmimin “Man of The Match” të lojtarit të ndeshjes në të dy ndeshjet gjysmëfinale dhe në finale.

Pavarësisht paraqitjeve të tij, francezi përfundoi i pesti në garën për Topin e Artë, dy vende pas shokut të tij të skuadrës Jorginho.

Por Cole beson se Kante duhet ta kishte fituar çmimin krejtësisht. Duke folur për ‘Coral’, ai tha: “Unë do të shkoj me një lojtar të Chelseat, pasi ka fituar Ligën e Kampionëve, dhe do të them N’Golo Kante. Ai u anashkalua për Topin e Artë.

“Unë e kam parë atë javë pas jave dhe ndikimi i tij në ekip është i jashtëzakonshëm. Ai ka humbur pjesë të mëdha të sezonit për shkak të lëndimit dhe ai ka munguar. Kur ka luajtur, ai ka qenë i jashtëzakonshëm.

Në prag të Ligës së Kampionëve sezonin e kaluar, nga çerekfinalet e tutje, gjashtë nga shtatë ndeshje, duke përfshirë finalen, ai ishte lojtari i ndeshjes.

Sytë tanë janë gjithmonë të tërhequr nga golashënuesit dhe teknikët, por ndikimi që njeriu ka në ekipet e tij është i jashtëzakonshëm.

“Ai do ta përfundojë karrierën e tij me një mori trofesh, përfshirë Kupën e Botës, dhe mendoj se ai është ndoshta një nga mesfushorët më të shquar për tu parë ndonjëherë. Dhe ai u anashkalua për çmimet e lojtarit të vitit.

“Kur flasim për Jorginhon, ai fitoi futbollistin evropian të vitit dhe padyshim që pati një sezon të mrekullueshëm gjithashtu. Por N’Golo Kante, mendoj se ai në fakt e ka tejkaluar atë në pozicione të ngjashme.”

Lionel Messi e mori çmimin pasi fitoi Kupën e Mbretit me Barcelonën dhe ngriti ngriti trofeun e Kupës së Amerikës me vendin e tij.

Robert Lewandoski dhe bashkëlojtari i Francës, Karim Benzema janë dy lojtarët e tjerë që përfunduan përpara Kantes. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat