Reali fiton sfidën e çmendur kundër Barcelonës, kualifikohet në finale!

Nga: Kemajl Goca Më: 12 janar 2022 Në ora: 20:34

(E plotësuar) - Pesë gola në sfidën e rivalëve të përjetshëm mes Barcelonës dhe Real Madridit, e cila u zhvillua në stadiumin “King Fahd” në Riad të Arabisë Saudite.

Real Madridi fiton sfidën e çmendur pas 120 minutave, me rezultat 3:2 ndaj Barcelonës.

Ndeshje për infarkt, që kënaqi edhe dashamirët e futbollit, secili veprim dhe gol më i bukur se tjetri, 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.

Barcelona - Real 2:3

Trajneri i Realit, Carlo Ancelotti, fiton sfidën me ekipin e tij, të cilët janë në finale e madhe të Superkupës së Spanjës, ku do ta presin fituesin e përballjes mes Atletico Madrid – Athletic Bilbao, e cila luhet nesër në orën 20.00.

Dukej se gjithçka do të jetë lehtë për madrilenët, kur udhëhoqën me 0:1 me golin e Vinicius Junior në minutën e 25-të, por kështu nuk ndodhi në minutat vijues.

Në vazhdim gjërat ndryshua, një Barcelonë që tregonte angazhim.

Futbollisti Luuk de Jong në minutën e 41-të barazon rezultatin (1:1), ku topin qëllon shtyllën e djathtë e futet në rrjetë.

Karim Benzema i papërmbajtshëm, shënon për 1:2 në minutën e 72-të. Nuk vonon shumë dhe Ansu Fati barazon rezultatin (2:2) në minutën e 83-të.

Ndeshja shkon në vazhdime dy herë nga 15 minuta. Në minutën e 98-të, kundërsulm i Realit, Rodrygo pason për Federico Valverde i cili brenda 16-shit, me goditje të saktë i siguron fitoren (2:3) Realit.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

98'Valverde kalon në epërsi (2:3) Realin.

83' Fati barazon rezultrtin (2:2) kundër Realit.

Në minutën e 72-të, Karim Benzema shënonpër epërsinë (1:2) e Realit.

Në minutën e 42-të, Barcelona barazon rezultatin me Real Madridin. Luuk de Jong shënon për 1:1.

Barcelona është as në tokë e as në qiell, Real Madridi në epërsi (0:1).

Autor i golit është Vinicius Junior në minutën e 25-të.

Në stadiumin “King Fahd” në Riad të Arabisë Saudite, po përballen Barcelona dhe Real Madridi.

Ndeshja është e vlefshme për gjysmëfinalen e Superkupës së Spanjës në futboll.