Real Madridi fiton Superkupën e Spanjës

Nga: Kemajl Goca Më: 16 janar 2022 Në ora: 21:24

Real Madridi është fitues i Superkupës së Spanjës në futboll.

Madrilenët shënuan fitore me rezultat 2:0 ndaj skuadrës baske, Athletic Bilbao, në finalen që u zhvillua në stadiumin “King Abdullah Sports City” më Jeddah të Arabisë Saudite.

Luka Modriç e Karim Benzema shënuan golat e fitores.

Në minutën e 38-të, Luka Modriç, mjeshtër i madh, nga rreth 15 metra shënoi gol të bukur në këndin e majtë të portierit Simon.

Në minutën e 50-të, Alvarez luan me dorë dhe gjyqtari akordon penallti.

Benzema në minutën e 51-të shënon nga penalltia për rezultatin 2:0.

Në minutën e 87-të, Militao (shkakton penallti) ndëshkohet me karton të kuq, duke e lënë me një lojtar me pak, ndërsa Raul Garcia i Bilbaos dështon nga penalltia në minutën e 89-të, ku portieri Thibaut Courtois u tregua fenomenal.

Trajneri Carlo Ancelotti, me lojtarë kremtojnë trofeun e parë për vitin 2022.