Një makineri e vërtetë për arkëtimin e titujve

Futboll

Një makineri e vërtetë për arkëtimin e titujve

Më: 18 janar 2022 Në ora: 12:22
Një makineri e vërtetë për arkëtimin e titujve

David Alaba është futbollisti i vetëm i arritur në verë dhe i padiskutueshëm në formacionin titullar të trajnerit të Real Madridit, Karlo Ançelotit. Alabas i janë dashur vetëm 27 ndeshje për të fituar titullin e parë me Realin e Madridin, Superkupën e Spanjës.

Për këtë lojtar të kesh sukses në vazhdimësi është brenda logjikës. Sepse që kur bëri kalimin e madhe në ekipin e parë të Bajernit, ai nuk ka fituar trofe vetëm në një sezon (2010-2011). Që atëherë, nuk ka pasur asnjë fushatë në të cilën David Alaba të mos ketë ngritur të paktën një trofe.

Alaba, në moshën 29-vjeçare, ka 28 trofe në karrierën e tij, një statistikë e jashtëzakonshme e destinuar për t’u rritur me transferimin e tij te Reali.

Nëse fiton La Ligan, për David Alaba-n, do të ishte titulli i 10 radhazi kampion, pasi ka fituar 9 me fanellën e Bajern Munihut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat