Magjia e zezë në Kupën e Afrikës

Futboll

Magjia e zezë në Kupën e Afrikës

Më: 19 janar 2022 Në ora: 18:31
Magjia e zezë në Kupën e Afrikës

Algjeria nuk ka luajtur ende një Kupë të Afrikës për t’u mbajtur mend: Bennacer, Mahrez dhe shokët e skuadrës kanë shënuar vetëm një pikë në dy ndeshjet e para të grupit, rezultatin e barazimit me Sierra Leonen dhe humbjen nga Guinea Ekuatoriale.

Zero golat e shënuar është bilanci i zymtë në prag të ndeshjes së fundit dhe vendimtare ndaj liderit të Bregut të Fildishtë: nesër do të nevojiten tre pikë për të vazhduar garën në turne dhe për t’u kualifikuar në raundin e 16-të.

Një pjesëmarrje zhgënjyese për të mos thënë më pak, e cila në orët e fundit është goditur edhe nga polemika që nuk lidhen ngushtë me atë që ndodh në fushë. Në fakt, ka qarkulluar gjerësisht një video që duket se tregon – sipas asaj që raportohet nga komentet – hyrjen e një magjistari në hotelin ku po qëndron kombëtarja e Algjerisë në Kamerun.

Prandaj, Algjeria u akuzua se kishte përdorur shërbimet e një ekzorcisti, me qëllim që të përdorte magjinë e zezë për të përmbysur rezultatin e deritanishëm të pasuksesshëm të Kupës së Kombeve Afrikane.

Bujë që u ngrit ishte e tillë që edhe Federata Algjeriane e Futbollit duhej të publikonte një shënim zyrtar në faqen e saj të internetit për të mohuar historinë, madje duke kërcënuar se do të merrte masa ligjore: “FAF dëshiron të informojë publikun se në asnjë moment nuk ka ftuar ndonjë ekzorcist për të ardhur në Kamerun për të ofruar ‘shërbimet’ e tyre për lojtarët e kombëtares, në kuadër të pjesëmarrjes së tyre në Kupën e Kombeve të Afrikës”.

“FAF dënon dhe dënon këtë lloj thashetheme që dëmton imazhin e kombëtares sonë dhe rezervon të drejtën për të ndërmarrë veprime ligjore kundër të gjithë atyre që lidhin emrin dhe/ose aktivitetin e tyre me atë ekip dhe organin federal. Lojtarët dhe anëtarët e Stafi i ndryshëm, duke pasur besimin e nevojshëm, do të mbrojë me guxim ngjyrat e Algjerisë, duke u mbështetur në talentin e tyre, forcën e karakterit dhe gjithë punën e bërë deri më sot”, përfundon deklarata.

Ekzorcist ose jo, nesër ndaj skuadrës së Kessié, Zaha, Pépé dhe Haller, do të duhet një paraqitje e nivelit të lartë për të marrë tre pikët dhe për t’u kualifikuar në fazën eliminatore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat