Një tjetër klub i madh pas shqiptarit

Futboll

Një tjetër klub i madh pas shqiptarit

Më: 21 janar 2022 Në ora: 19:16
Një tjetër klub i madh pas shqiptarit

Nedim Bajrami nuk po ndalet dhe këtë e ka treguar edhe në përballjen e Empolit të tij me kampionët e Italisë, Interin në Kupë, aty ku vetëm një mrekulli e Ranokias zhvlerësoi golin e tij fantastik. Pavarësisht eliminimit, fantazisti i Kombëtares arriti të tërhiqte vëmendjen e të gjithëve dhe të konfirmojë edhe një herë arsyen se pse është ndër më të lakmuarit në merkato.

Pas Juves e Milanit në skenë ka dalë edhe Napoli, klubi që e vlerëson 22-vjeçarin për dinamizmin e tij në fushën e lojës. I aftë të ndryshojë ndeshje me aftësi të shumta teknike dhe me një memorizim të portës si pak të tjerë, aftësia goditëse e Bajramit nuk ka kaluar pa u vënë re.

Xhevahiri i Empolit, që i ka thënë “jo” edhe Sasuolos pasi dëshiron ta përfundojë sezonin e tij të tretë me fanellën toskane, një mënyrë kjo për të shpërblyer besimin e Andreaxolit, po fiton jo vetëm dashurinë e tifozëve të tij, por po fiton edhe në klasifikime.

Në renditjen e mesfushorëve që e tentojnë më shumë portën në Itali, shqiptari është i dyti pas Antonin Barak, surprizës çeke të Veronës, duke lënë pas shumë të tjerë, mes të cilëve kapitenin e Romës Pelegrini, serbin Milinkoviç-Saviç dhe as më pak e as më shumë se Federiko Kiezën.

Bajrami ka goditur portën 14 herë në 1140 minuta, duke shënuar 5 gola dhe mesatarja e tij me 1.11 goditje drejt portës për ndeshje është pa dyshim një shifër për ta bërë krenar dhe një e dhënë domethënëse jo vetëm mbi aftësinë e tij për të gjetur kuadratin, por mbi të gjitha mbi kurajën, guximin dhe besimin që mesfushor mbart.

Mentaliteti i tij është tashmë ai i një lojtari të madh dhe e vetmja gjë që i ngelet për të bërë është të synojë vazhdimësinë. 10 milionë eurot e kartonit pritet të rriten nga paraqitjet e tij deri në qershor kur Bajrami do të duhet ndoshta të bëjë zgjedhjen më të vështirë të tij: klubin që do të vijojë karrierën, që pa dyshim do të jetë një emër i madh i futbollit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat