Arsenali përgatit kontratën e re për Mikel Artetan

Futboll

Arsenali përgatit kontratën e re për Mikel Artetan

Më: 22 janar 2022 Në ora: 00:16
Mikel Arteta

Arsenali është i vendosur t’i ofrojë Mikel Artetës një kontratë të re përpara fundit të sezonit për të parandaluar që menaxheri i tyre të hyjë në 12 muajt e fundit të marrëveshjes së tij.

Drejtuesit e klubit kanë qenë të kënaqur me Artetën që kur ai zëvendësoi Unai Emery dy vjet më parë dhe janë të etur për ta mbajtur atë pavarësisht se Arsenali përfundoi i teti në Premier League në të dy sezonet e tij në krye.

Arsenali është i bindur se po bën hapa të mëdhenj përpara nën drejtimin e Artetës, ndërsa ai ndërton ekipin e tij rreth Bukayo Saka dhe Emile Smith Rowe, dhe mënjanon yjet më të vjetër me fitime të larta si Pierre-Emerick Aubameyang.

Udhëheqja e Artetës jashtë fushës ka impresionuar drejtuesit në Emirates, me Arteta që luan një rol kyç në bindjen e lojtarëve për të marrë reduktime të përkohshme pagash në fillim të pandemisë.

Arsenali është gjithashtu i vetëdijshëm se data e skadimit të kontratës së Artetës në verën e vitit 2023 përkon me datën e planifikuar të largimit të Pep Guardiolës në Manchester City, dhe përmirësimi i vazhdueshëm për Arsenalin mund ta shohë atë të dalë si pasardhës.

39-vjeçari është i lumtur në Arsenal dhe do të mirëpresë bisedimet. Çdo zgjatje do të çonte në një rritje të pagës së tij prej 5 milionë funtesh, me Arsenalin që kërkon të angazhojë Artetën në klub për dy vite të tjera. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat