Portugezi shpallet MVP i janarit

Futboll

Portugezi shpallet MVP i janarit

Më: 2 shkurt 2022 Në ora: 13:05
Portugezi shpallet MVP i janarit

Nëse dhjetori kishte qenë një muaj i vështirë për Milanin, Rafael Leao u rikthye në janar dhe u tregua i dhimbshëm për kundërshtarët. Portugezi u zgjodh MVP në janar nga tifozët kuqezinj, një inkurajim i shkëlqyer për derbin kundër Interit, në të cilin do të duhet të bëjë gjithçka që të jetë ende vendimtar, pas ndalesës ndaj Juves.

Këtë sezon, loja e Stefano Piolit varet shumë nga mënyra se si lëviz Leao, veçanërisht nëse mungon Ibrahimovic, i cili zakonisht katalizon aksionet. Pas një muaji pushim, më 6 janar kundër Romës ai u prit si dhuratë nga perëndia. Dhe shënoi.

Dy asiste për të kundër Venezia, pastaj sërish gola me Spezia dhe Genoa në Kupën e Italisë. Me këtë “pajë” ishte më i votuari nga fansat për muajin janar. Milani ka një yll të mundshëm të futbollit botëror në shtëpi, duke pasur parasysh progresin e vazhdueshëm të Leao, i cili vetëm duhet të gjejë pak më shumë vazhdimësi për t’u bërë një top-lojtar.

Gjithashtu në janar, për portugezin janë regjistruar 305 minuta lojë, 12 raste të krijuara (asnjë shok skuadre si ai), 14 goditje, nga të cilat 9 në Kupë dhe 7 në Serie A. Vetëm Abraham dhe Immobile, me nga 9, kanë bërë më shumë goditje në portë në Serie A për janarin. Së fundi: së bashku me Berardi dhe Milinkovic Savic, vetëm Rafael Leao shënoi të paktën dy gola dhe dha dy asiste në janar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat