Atalanta befasohet në Bergamo dhe eliminohet

Futboll

Atalanta befasohet në Bergamo dhe eliminohet

Më: 10 shkurt 2022 Në ora: 20:10
Atalanta befasohet në Bergamo dhe eliminohet

Atalanta është beasuar në çerekfinalen e Kupës së Italisë duke qenë se është eliminuar pas disfatës me rezultatin 2-3 ndaj Fiorentinës.

Bergamaskët, edhe pse cilësoheshin favoritë ndaj vjollcëve, nuk ia dolën të përmbushnin pritshmëritë teksa protagonist në këtë sfidë ishte polaku Piotek, i afruar në janar te Fiorentina. Ishte pikërisht sulmuesi ai që hapi llogaritë në minutën e nëntë falë një 11-metërshi.

Gjithsesi, Atalanta reagoi me anë të Zappacostës duke rikthyer ekuilibriat.

Në fraksionin e dytë, u duk se Atalanta do të kalonte për në gjysmëfinale duke qenë se gjeti avantazhin me atë Boga. Megjithatë, Piotek nuk ndante të njëjtin mendim dhe barazoi sërish shifrat me polakun i cili sërish përfitoi nga 11-metrat edhe pse në tentativën e parë gaboi, por sfera iu rikthye për të shkundur rrjetën.

Ndërkaq, në minutën e 79, vjollcët morën një goditje duke qenë se mbetën me 10 vetë pas daljes me karton të kuq të Martinez Quarta, por ekipi nga Firence gjeti forcën dhe në minutën e 94-tërt i dha goditjen përfundimtare Atalantës me anë të mbrojtësit Milenkovic. Goli i mbrojtësit kaloi edhe nëpërmjet VAR, por që në fund u konfirmua dhe i dhuroi kualifikimin skuadrës, me Fiorentinën që pret në gjysmëfinalen fituesen e çiftit Juventus-Sassuolo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat