Media serbe i vërsulet Ukrainës për Kosovën! 

Futboll

Media serbe i vërsulet Ukrainës për Kosovën! 

Nga: K.G. Më: 10 maj 2022 Në ora: 21:26
Media serbe i vërsulet Ukrainës për Kosovën! 

Presidenti i Federatës së Futbollit të Ukrainës, Andrei Pavelko, prezantoi fanellën me të cilën kombëtarja e shtetit të tij do të luajë ndeshje miqësore dhe kualifikuesen për Kampionatin Botëror  - Katar 2022.

Shumë media serbe i vërsulen Ukrainës për shkak të Kosovës.

“Kombëtarja e futbollit të Ukrainës në periudhën e ardhshme do të luajë ndeshje miqësore me fanella me flamujt e vendeve që e mbështesin.

Presidenti i Federatës së Futbollit të Ukrainës, Andrej Pavelko, ka bërë të ditur se këto fanella do të përdoren vetëm në ndeshjet përgatitore.

Në pjesën e përparme të fanellës, së bashku me stemën e Ukrainës dhe logon e prodhuesit të pajisjeve, është ngjitur mbishkrimi "U24", e cila shpall hyrjen e mundshme të Ukrainës në Bashkimin Evropian.

Nën atë afishe, kufijtë shtetërorë të Ukrainës janë të ngjyrosur dhe të shënuar me flamujt e "shteteve që mbështesin Ukrainën", aty është vendosur flamuri i Serbisë, por edhe flamuri i shtetit të vetëshpallur të Kosovës, gjë që Ukraina nuk e njeh zyrtarisht.

Në anën e pasme të fanellës, përmes numrave, janë emrat e qyteteve të përfshira në konfliktin mes Ukrainës dhe Rusisë”, shkarravit media serbe “Kurir”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat