Ja shifrat e një sezoni plot emocione për vajzat

Futboll

Ja shifrat e një sezoni plot emocione për vajzat

Më: 17 maj 2022 Në ora: 20:57
Ja shifrat e një sezoni plot emocione për vajzat

Federata Shqiptare e Futbollit vazhdon të mbështesë zhvillimin e futbollit të femrave si një nga prioritetet e saj dhe shtyllat e strategjisë “Futbolli për Kombin”. Në këtë kuadër qeveria e futbollit shqiptar është fokusuar edhe te kampionati i shkollave 9-vjeçare, si një turne që synon të afrojë sa më shumë vajzat e vogla me sportin më të dashur në Shqipëri.

Kampionati po i afrohet fundit teksa në zonën e Tiranës ka përfunduar faza e grupeve, ku morën pjesë 13 ekipe shkollash të ndara në dy grupe. Tashmë janë përcaktuar ekipet finaliste për çdo grup dhe mbetet për t’u luajtur finalja që do të shpallë ekipin më i mirë mes shkollave.

Në zonën e Fierit ka përfunduar tashmë kampionati, ku morën pjesë 11 ekipe shkollash 9-vjeçare që u përballën me njëra-tjetrën në dy faza, teksa ekipi më i mirë është shpallur ai i shkollës “Jani Bakalli”.

Në zonën e Elbasanit kampionati është në javën e 15-të me pjesëmarrjen e 10 skuadrave më konkretisht 8 ekipe shkollash dhe 2 ekipe akademish. Aktualisht ekipet që kryesojnë renditjen mirë janë ai i akademisë AFF Elbasani dhe i shkollës “Fadil Gurmani”.

Në zonën e Durrësit kampionati i shkollave 9-vjeçare, ku marrin pjesë 9 ekipe, është në javën e 14. Deri më tani kampionatin e kryeson shkolla “Kushtrimi i lirisë “ e ndjekur nga shkolla “Marie Kaculini” dhe shkolla “Nënë Tereza”. Me përfundimin e fazës së dytë do të përcaktohet edhe ekipi më i mirë për shkolla për edicionin 2021-2022.

Sakaq, në zonën e Korçës marrin pjesë 8 shkolla të ndara në dy grupe me nga 4 ekipe secila. Kampionati është në javën e 4-t, ndërsa pas përfundimit të fazës së grupeve dhe përcaktimit të ekipve më të mira të secilit grup do të zhvillohet edhe ndeshja finale.

Federata i kushton një fokus të veçantë kampionatit të shkollave 9-vjeçare për vajza, duke i pajisur me bazë materiale, si uniforma dhe topa futbolli, duke ndihmuar dhe asistuar kështu këto vajza që janë bërë pjesë e kësaj loje dhe stafet e tyre.

60 shkolla 9-vjeçare i janë bashkuar kësaj iniciative të veçantë në disa qarqe të vendit, teksa numri i vajzave që luajnë futboll është 887, një shifër mjaft e mirë kjo për të ardhmen dhe zhvillimin e futbollit të femrave në vendin tonë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat