Qeveria e Britanisë së Madhe, aprovon shitjen e klubit të Chelseas

Futboll

Qeveria e Britanisë së Madhe, aprovon shitjen e klubit të Chelseas

Më: 24 maj 2022 Në ora: 11:21
Qeveria e Britanisë së Madhe, aprovon shitjen e klubit të Chelseas

Duket se më në fund do të aprovohet shitja e Chelseat nga qeveria e Britanisë së Madhe.

The Blues ka muaj që janë të sanskionuar nga qeveria britanike, por kjo fazë po përfundon.

Shitja prej 4.5 miliardë euro e Chelsea nga Roman Abramovich te një konsorcium i udhëhequr nga financuesi amerikan Todd Boehly do të nënshkruhet nga qeveria, sipas Financial

Qeveria e Britanisë dhe Abramovich gjejnë zgjidhje ligjore për Chelsean

Ajo vjen pas javësh bisedimesh për të siguruar që oligarku, i cili u sanksionua pas pushtimit rus të Ukrainës, të mos përfitonte nga shitja.

Zyrtarët pranë negociatave thanë se Abramovich kishte përmbushur “vijat e kuqe” të qeverisë për shitjen dhe se ata prisnin që ajo të miratohej në Londër brenda natës.

Një zyrtar i afërt me negociatat tha se bisedimet e furishme midis Chelseat, Abramovich, Brukselit dhe Lisbonës ishin duke u zhvilluar për të përfunduar marrëveshjen.

Tjetër rrjedhë te Chelsea për kalimin e pronësisë së klubit te Boehly, përfshihet tani edhe ish-drejtor ekzekutiv i UNICEF-it

Në fillim të këtij muaji, oligarku këmbënguli se pozicioni i tij për shitjen e Chelsea është i pandryshuar dhe i përshkroi pretendimet se ai ka kërkuar për një hua prej 1.5 miliardë funte për t’u kthyer si “krejtësisht të rreme”.

Abramovich nxori në shitje Chelsean më 2 mars për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, raporton Sky News.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat