Roma e Naim Kryeziut fitoi Kupën

Futboll

Roma e Naim Kryeziut fitoi Kupën

Nga: Agron Bani Më: 26 maj 2022 Në ora: 17:41
Ilustrim

Finalja e parë e turnout më të ri të UEFA-s, Conference League, u luajt në stadiumin “Air Albania” në Tiranë dhe u fitua nga skuadra italiane e Romës duke mposhtur me rezultat 1-0 skuadrën holandeze të Feyenoord.

Fansat e Romes në Kosovë, paten rastin që në lokalet, kafitarite eKosoves, si dhe në Gjakovë të shofin ndeshjen dhe njëherit të gëzohen me fitoren e ekipit të tyre të cilën e simpatizojnë edhe në ditët e sotit. Kjo simpati vjen pasi prindërit dhe gjyshërit e tyre kanë qenë simpatizant të Romës - duke e falënderuar futbollistin e talentuar Naim Kryeziun I cili ishte shqiptari I pare që luajti (ne vitin 1939) për një ekipë të madhe europiane siq ishte AS Roma.

Edhepse trajneri i Romës Morinjo premtoi se do të luajnë këtë finale të madhe, talenti shqiptar i futbollit Marash Kumbulla ai mbeti pa luajtë, por gjithsesi fitues i kësaj Kupe të rëndesishme.

Pas Naim Kryeziut, legjendës së futbollit ,Kumbulla është lojtari I dytë shqiptarë që është bërë pjesë e ekipit të Romës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat