Allegri iu dorëzua Pirlos në gjithçka

Futboll

Allegri iu dorëzua Pirlos në gjithçka

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 21:26
Allegri iu dorëzua Pirlos në gjithçka

Në vitin 2020, Pirlo mori Juventusin një muaj para fillimit të sezonit, luajti vetëm një lojë miqësore dhe u përpoq të rrënjoste futboll të vështirë dhe e përfundoi me dy trofe.

Allegri shënoi më pak, pësoi më shumë dhe nuk fitoi asgjë. Pirlo luajti futboll më iniciativ dhe modern

Allegri iu dorëzua paraardhësit të tij fjalë për fjalë në gjithçka. Juve e përfundoi sezonin pa një trofe. U eliminua nga Champions League jo për shkak të rregullit të golave ​​si një vit më parë, por pas një humbjeje në shtëpi.

Pse humbi Juventusi në performancë, e kemi analizuar në tekstin e mëparshëm. Allegri sulmonte më rrallë dhe më me kujdes, u rikthye pas golit të parë, më ngadalë dhe më keq në zotërim të topit. Pirlo ishte një nga liderët e ligës për sa i përket kohës së kaluar në të tretën sulmuese të fushës (29% e ndeshjes).

Në mënyrë të ngjashme, Juve u fundos në komponentë të tjerë të aktivitetit sulmues. Skuadra rrallë hapte zonën e penalltisë, dhe godiste më pak portën.

Megjithatë, impotenca sulmuese nuk ishte befasi: Allegri kurrë nuk besoi në futbollin proaktiv. Shumë më interesante është ajo që ndodhi me mbrojtjen. Max ka fituar një reputacion si një trajner i shkathët mbrojtës, duke përjashtuar çdo kundërshtar, por pranoi 5 gola më shumë se paraardhësi i tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat