Asllani zbulon edhe numrin e fanellës te Interi

Futboll

Asllani zbulon edhe numrin e fanellës te Interi

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 11:03
Asllani

Dje ishte dita e Kristjan Asllanit, mesfushorit më potencial të madh, zbarkimi i të cilit në botën e interit u errësua nga rikthimi i sulmuesit belg Romelu Lukaku.

Asllani është një shfaqje moderne, garues dhe me cilësi.

Dhe ndër karakteristikat kryesore të tij është aftësia për të shkuar menjëherë vertikalisht për të kërkuar të majtën. Pikërisht ajo që i duhet Lukakut për të lartësuar veten në fushë të hapur, kur mund të çlirojë fuqinë e tij progresive duke sulmuar thellësinë pas mbrojtjes. Ai u mirëprit nga Curva Nord, ultrasit e Interit, duke duartrokitur dhe kënduar për Asllanin.

Kristjan Asllani ka vendosur të mbajë mbi shpinë numrin 13-të, i cili më parë mbahej nga Andrea Ranokia.

“Arritja tek Interi është kurorëzimi i një ëndrre për dikë që ka bërë tifozllëk gjithmonë për ngjyrat zikaltër, dhe që një vit më parë festonte në shtëpi fitimin e titullit kampion nga Lukaku me shokë, para se të fitonte titullin me të rinjtë e Empolit.

Asllani është një lojtar modern, i cili vrapon pafund dhe ka kualitet. Ndër karakteristikat e tij kryesore janë aftësia për të vertikalizuar dhe për të gjetur direkt sulmuesin. Kjo është pikërisht ajo për të cilën ka nevojë Lukaku për të shkëlqyer, për t’u rinisur në fushë të hapur dhe për të sulmuar thellësinë me potencën e tij fizike, ” shkruan “Gazzeta Dello Sport” për talentin shqiptar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat