Pse nuk po rinovojnë Milan - Maldini?

Futboll

Pse nuk po rinovojnë Milan - Maldini?

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 11:23
Maldini

30 qershor, dita e fundit e kontratës së Paolo Maldinit, drejtorit sportiv të Milanit, erdhi dhe ende palët nuk kanë rënë dakord për rinovimin.

Pas orës 12:00 të mesnatës Maldini do të jetë i lirë të nënshkruajë me ekipe të tjera dhe nëse një gjë e tillë do të ndodhë atëherë Milan do të bënte “autogol”, duke ditur se shumë klube në Itali do të donin ta kishin pjesë të tyre legjendën e “Djallit”.

Afrimet e lojtarëve që deri para pak javësh u dukën shumë të arritshme tashmë po humben njëri pas tjetrit dhe kjo situatë ngre akoma më shumë dyshimet se kjo është një shenjë e largimit të Maldinit.

Cilat janë arsyet e një tërheqjeje të mundshme mes palëve?

Deri më tani palët kanë deklaruara se bashkëpunimi do të vazhdojë, por duke qenë se sot është dita e fundit e kontratës, sipas medieve italiane, është esigurt që diçka nuk shkon.

Sigurisht që ndryshimi i pronësisë, siç pritej i ngadalësoi gjërat, por pse arritën deri në ditën e fundit?

Duket se pengesa kryesore është “çështja e autonomisë” që Paolo Maldini do dëshironte t’ja njihnin pronarët e rinj. Ndonëse rinovimi mund të arrihet edhe pas skadimit të kontratës, kjo situatë nuk duket aspak pozitive te Milan, që si kampion i Italisë do duhej të përforcohej në mënyrë që sezonin e ardhshëm të përpiqet të mbrojë “fronin”.

Megjithatë mediet italiane shtojnë se afati i caktuar për rinovimin është e premtja, 1 korriku, duke qenë se më pas.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat