Roma kryen goditjen nga Ligue 1

Futboll

Roma kryen goditjen nga Ligue 1

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 20:22
Roma

Pasi shiti Sven Botman te Newcastle per gati 40 mln euro bashke me bonuse, Lille ben nje shitje tjeter… Është gjetur një marrëveshje mes Romës dhe Lille për mbrojtësin e krahut Celik. Turk do të jetë zyrtarisht një lojtar verdhekuq.

Ardhja e turkut do te jete prioritet tani sepse synimi i Romës është te kryeje firmen sa me shpejt për ta bërë atë te udhetoje me skuadrën për grumbullimin në Portugali bashke me Jose Mourinho.

Prandaj, në ditët në vijim, Celik do të mbërrijë në Romë për të kryer ekzaminimet mjekësore dhe për të nënshkruar kontratën e tij me verdhekuqte. Lille pranoi ofertën e Romës prej 7 milionë eurosh plus 15% të rishitjes së ardhshme.

Ai është një mbrojtës i djathtë teknikisht dhe në kros, ai mund të kryejë edhe rolin e mbrojtësit të majtë. I rritur në akademinë e të rinjve të Bursaspor, në vitin 2016, pas një sezoni në huazim te Bursa Nilüferspor, ai u transferua te İstanbulspor, me të cilin gjeti tre gola në 64 paraqitje të përgjithshme në 2 sezone.

Në verën e vitit 2018 ai u transferua në Lille, një militant në liderët francezë. Te Lille ai u imponua menjëherë si titullar në krahun e djathtë, aq sa më 28 prill 2019 gjeti golin e parë me francezët në fitoren 5-0 kundër Nimes.

Më 23 maj 2021, falë edhe kontributit të tij me 3 gola dhe 3 asistime këtë sezon (dy gola të arritur në fazën finale të sezonit në sukseset e rëndësishme kundër Metz dhe Nice), Lille u kurorëzua kampion i Francë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat