Legjenda e Milanit largohet dhe nuk rinovon!

Futboll

Legjenda e Milanit largohet dhe nuk rinovon!

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 17:59
Legjenda e Milanit largohet dhe nuk rinovon!

Një risi do të ketë në stafin teknik të Stefano Piolit, i cili nga e hëna do të nisë stërvitjen verore dhe fazen pergatitore. Kjo risi ka të bëjë me ndarjen e trajnerëve të portierëve.

Nelson Dida largohet nga Milani. Ish-portieri, i cili është përfshirë në trajnerin e lojtarëve numër një të Milanit në vitet e fundit, nuk do të rinovojë kontratën dhe do të kthehet në Brazil. Në bazë të zgjedhjes ka arsye personale, por edhe – me sa duket – dëshira për t’u bërë trajner.

Në Brazil, Dida do të kishte disa mundësi për të ndjekur këtë karrierë, edhe sepse zotëron licencën e UEFA A, e cila i lejon të drejtojë skuadra në një nivel tjetër. Nelson Dida nuk do të vazhdojë punën e tij me Gigi Ragno dhe Emiliano Betti.

Në vend të tij, brenda një skuadre që ka mundur të punojë shumë mirë me të gjithë portieret që janë vënë nën vëmendjen e tyre, një tjetër ish-lojtar i Milanit.Behet fjale per Flavio Roma, i cili do të kthehet në Milano si trajner dhe që është gati të integrohet me shokët e tij të rinj të punës.

Sigurisht që përvoja dhe aftësitë e Gigi Ragno dhe Emiliano Betti do ta ndihmojnë atë të përshtatet më së miri në një mjedis të ngarkuar dhe të motivuar. Megjithate, Dida le nje boshllek te madh, duke ditur se pikerisht me Maignan kishte super raport.

Dida (Nelson de Jesus Silva, emri i vërtetë) me fanellën e Milanit luajti nga viti 2000 deri në vitin 2010, duke fituar ndër të tjera një Scudetto dhe dy Champions. Një protagonist i madh i atyre viteve të zhurmshme. Ai e mbylli karrierën e tij në vitin 2015 në Brazil, në Internacional de Porto Alegre. Ai u rikthye në Milano në vitin 2019, për të trajnuar portierët nën 17 vjeç. Tani, kjo lamtumirë e re. Kush e di nëse rrugët do të kryqëzohen përsëri në të ardhmen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat