Pas incidentit, Alonso thirri mjekun

Futboll

Pas incidentit, Alonso thirri mjekun

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 19:03
Alonso

Xabi Alonso ndau kujtimet e tij nga lëndimi që mori në dush para gjysmëfinales së Kupës së Botës 2010 kundër Gjermanisë.

Para se të shkonte në stadium, Alonso bënte gjithmonë dush. Këtë herë ai ishte i pafat  duke kapur dorezën, ai rrëshqiti dhe gota nga kabina e dushit i ra në këmbë. Si rezultat, Alonso mori një dëmtim të rëndë në gju.

“Nuk ndjeva dhimbje fizike, por të brendshme. Mendova: “Lamtumirë, gjysmëfinale dhe finale e Kupës së Botës”, tha për AS Alonso.

Pas incidentit, Alonso thirri mjekun Juan Cat.

“Hyra në dhomë dhe pashë Alonson të zbehtë dhe të hutuar. Ai e mbuloi gjurin me një peshqir dhe banja ishte e mbuluar me gjak, si në filmat horror. Ishte si një skenë krimi. Alonso më tha: “Doktor, bëj çfarë të duash, por unë duhet të luaj,” kujton mjeku.

Mjeku shkoi për të takuar lojtarin dhe nuk i tha asgjë trajnerit Vicente del Bosque. Juan Cota ia zbuloi sekretin një fizioterapisti për të ndihmuar me qepjet kur skuadra mbërriti në stadium. Deri në atë moment, mjeku arriti të trajtonte plagën dhe të vendoste një fashë të ngushtë për të ndaluar gjakderdhjen.

“Ishte një luftë mes kokës dhe zemrës. Kisha shumë dyshime nëse do t’i tregoja del Bosque-s për atë që kishte ndodhur. Nga njëra anë ka një sekret mjekësor mes mjekut dhe pacientit dhe nga ana tjetër kam qenë i detyruar ndaj stafit stërvitor. Le të themi se pamja e Xabit fitoi mendjen”, tha Kota.

Xabi Alonso i dha fjalën mjekut se do t’i tregonte gjithçka Vicente del Bosque nëse nuk ndihej rehat gjatë stërvitjes Për fat të mirë, gjithçka shkoi mirë. Alonso kaloi 90 minuta në fushë, Spanja fitoi 1-0. Pak ditë më vonë, “furia e kuqe” mundi edhe Holandën, duke u bërë kampione e botës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat