Kush është futbollisti Andi Ukmata me origjinë nga Gjakova që po krahasohet në Zvicër me Benzema?

Futboll

Kush është futbollisti Andi Ukmata me origjinë nga Gjakova që po krahasohet në Zvicër me Benzema?

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 20:12
Kush është futbollisti Andi Ukmata me origjinë nga Gjakova që po krahasohet në Zvicër me Benzema?

Futbollisti i njohur Andi Ukmta, nga sot ne ekipin e ri FC Lausanne-Sport

Futbollisti i njohur zviceran ne kantonin e Vaudit Andi Ukmata me prindër nga Kosova ka nënshkruar një kontratë te re me FC Lausanne-Sport, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Shpresat kah sulmuesi Andi Ukmata që shënoi gol ne 50m do të avancoj ekipin e tij dhe futbollin zviceran
I stërvitur te Team Vaud, Andi Ukmata u largua në moshën 17-vjeçare te të rinjtë e FC Cyrihut. Pasi ka kaluar nëpër Vevey, La Sarraz, Azzuri Lausanne, Bulle dhe Bavois që atëherë, sulmuesi 25-vjeçar iu bashkua radhëve të Team Vaud M21 marsin e kaluar. Tani nën kontratë me LS, ai do të angazhohet plotësisht me M21.

Ukmata këtë kontratë me ekipin e ri ne Lausanne e ka vlerësuar si një vendim i duhur jo vetëm për avancimin e tij, por edhe perspektiven e futbollit zviceran.

Andi Ukmata, vetëm 25 vjeçar (5 prill 1997) një talent me gjatësi prej 1,88 mund t’i sjellë shumë avancimit të futbollit ne Zvicër i cili njihet një golashënues i shkëlqyeshëm, prandaj edhe nga shume nga specialistet e futbollit ai vlerësohet që ka shumë ngjashmëri me Karim Benzema, shkruan gazeta zvicerne Le Canton27.ch, duke përmendur këtu golin qe kishte shënuar nga 50 metra largësi para ca muajsh.

25-vjeçari Andi Ukmata shënoi 12 gola në Premier League duke e cilësuar lojtarin me te mirë, kanë shkruar mediat zvicerane.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat