Shqipëria nuk e njeh turpin

Futboll

Shqipëria nuk e njeh turpin

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 22:55
Shqipëria nuk e njeh turpin

Pas humbjes ndaj Izraelit ne minutat e fundit, Shqipëria ka zhgenjyer edhe sonte në Air Albania Stadium Islandën në sfidën e fundit në grupit në Ligën e Kombeve.

Vendos goli i shenuar nga Lenjani ne pjesen e pare, por miqte barazuan ne minuten e 98′ me Anderson teksa tifozet e zhgenjyer kane nisur disa vershellima…

Menjehere, ndeshja nis te favor te djemve kuqezi. Nje pasim nga mbrojtja gjen Uzunin i cili perfiton nga nje gabim i mbrojtesit dhe niset i vetëm drejt portës islandeze, por ndalet nga mbrapa, megjithatë për arbitrin nuk ka faull ne ate moment…

Por, arbitri ndal lojën, pasi e thërrasin në dhomën e VAR-it. Përsëritja e aksionit i tregon se ka faull ndaj Uzunit dhe karton të kuq për mbrojtësin islandez. Një bonus vërtetë i madh për kuqezinjtë. Islanda me dhjete qe ne fillim te ndeshjes.

Ne momentin e shikimit me VAR, shume futbolliste kuqezi afrohen te monitori pas arbitrit kryesor por eshte trajneri Reja ai qe i fton te largohen dhe te lene arbitrin te vendose. Pasi mer 1 minute, arbitri vendos per goditje denimi dhe karton te kuq per Gunnarsson.

Dhe pikerisht duke shfrytezuar momentin e mire dhe superioritetin numerik, Shqiperia ne minuten e 35′ ka gjetur golin e avantazhit. Nje krosim i bukur nga e majta brenda zone aty ku fluturon Lenjani dhe realizon me koke.

Ne pjesen e dyte thuajse fare rreziqe per Shqiperine me vetem nje rast te Islandes. Me pas me aktivizimin e Brojes rriten shanset e golit te dyte por nuk vjen. Nje aksion per tu dalluar eshte arratisja spektakolare e Brojës, që hyn në zonë dhe provon të gjejë Uzunin, por ndërhyn mbrojtja islandeze, duke larguar topin në këndore. Entuziazëm në tribuna për sulmuesin kuqezi.

Broja shërbehet i vetëm me portierin dhe gjuan menjëherë, me topin që shndërrohet në asist për Uzunin, por sulmuesi kuqezi bën më të vështirën, duke e e largua nga rrezja e portës. Gjithsesi më pas arbitri akordon pozicion jashtë loje dhe ndërpret aksionin, shkruan Telesporti.

Megjithate, ne minuten e 97 do te ishte Islanda surpriza dhe befasia! Anderson do te gjente golin e barazimit 1-1 per miqte dhe do te hidheronte kuqezinjte qe dalin serish me koken poshtë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat