Champions League “zgjerohet” sërish: datat 2023/24!

Futboll

Champions League “zgjerohet” sërish: datat 2023/24!

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 20:53
Champions League “zgjerohet” sërish: datat 2023/24!

UEFA Champions League rikthehet për të pushtuar hapësirën e saj. Pas një sezoni të ndikuar fuqishëm nga Kupa e Botës në Katar, me fazën e grupeve që përfundon në fillim të nëntorit, kompeticionet më të mira evropiane për klube do të “zgjerohen” sërish në edicionin e tij 2023/24.

Në realitet, një ndikim i vogël i Katarit mbetet, duke qenë se siç lexojmë në një dokument të publikuar nga UEFA, «fillimi i sezonit do të planifikohet më vonë se zakonisht për shkak të Kupës së Botës FIFA 2022, e cila ndërpret sezonin 2022/23 nga 21 nëntori. deri më 18 dhjetor 2022”.

Kështu, edicioni 2023/24 i Champions-it – i fundit i ciklit aktual dhe me formulën e grupit siç e njohim – do të nisë me “raundin paraprak” më 27 qershor 2023. Prej aty do të arrijë në play-off më 22. -23 dhe 29-30 gusht 2023, sfidat që do të përcaktojnë skuadrat e fundit të kualifikuara për kompeticionin që do të luhet vitin e ardhshëm. Raundet do të priten deri në finalen e Superkupës së Evropës, e planifikuar për në 16 gusht 2023.

Datat e Champions League 2023 2024 – Nga faza e grupeve në finale
Më pas do të jetë koha e fazës së grupeve, këtë herë deri në dhjetor. Dita e parë është caktuar për datat 19-20 shtator 2023, ndërsa e fundit 12-13 dhjetor 2023. Më poshtë janë të gjitha datat e xhiros së fazës së grupeve:

Ndeshja 1 – 19/20 shtator 2023
Dita 2 – 3/4 Tetor 2023
Dita 3 – 24/25 Tetor 2023
Dita 4 – 7/8 Nëntor 2023
Dita 5 – 28/29 Nëntor 2023
Dita 6 – 12/13 Dhjetor 2023

Më pas do të vazhdojë me raundin e 16-të – i shpërndarë në katër javë – i cili do të zhvillohet më 13/14 dhe 20/21 shkurt për sa i përket ndeshjeve të para. Ndeshjet e kthimit do të luhen më 5/6 dhe 12/13 mars. Çerekfinalet janë planifikuar për 9/10 dhe 16/17 Prill 2024, ndërsa gjysmëfinalet janë planifikuar për 30 Prill / 1 Maj dhe 7/8 Maj të të njëjtit vit.

Finalja e madhe do të luhet më 1 qershor 2024 dhe do të jetë sfida e fundit e Champions League para kalimit në formatin e një grupi. UEFA gjithashtu dëshironte të kujtonte “që parimet kryesore të kalendarit ndërkombëtar mbeten të njëjta dhe ndeshjet e garave kombëtare nuk mund të luhen në të njëjtat data si ndeshjet e UEFA-s, përveç nëse rrethanat e jashtëzakonshme e kërkojnë këtë”.

“Kjo është për të siguruar suksesin e garave të futbollit kombëtar dhe të UEFA-s për klube. Ne e kuptojmë se në rrethana të paparashikueshme, ndeshjet kombëtare duhet të zhvendosen në një datë të garës për klube të UEFA-s.

Megjithatë, caktimi i ndeshjeve të ligës apo të kupës kombëtare që bien ndesh me sfidat e kompeticionit të klubeve të UEFA-s, ose anasjelltas, nuk është në interes të tifozëve dhe është i dëmshëm për futbollin”, përfundon Federata Evropiane e Futbollit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat