Ja ndeshja e fundjavës që do arbitrohet nga një femër

Futboll

Ja ndeshja e fundjavës që do arbitrohet nga një femër

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 23:40
Ja ndeshja e fundjavës që do arbitrohet nga një femër

Maria Sole Ferrieri Caputi, 31 vjeç, nga seksioni i Livornos, është femra e parë që do të arbitrojë në Serie A.

Debutimi historik do të bëhet në ndeshjen e javës së tetë midis Sassuolo-s dhe Salernitana-s, planifikuar më datë 2 tetor në orën 15:00.

"Ky është një moment historik”, tha presidenti i AIA-s Alfredo Trentalange duke paralajmëruar debutimin e Ferrieri Caputit në kampionatin më të lartë italian.

Në dhjetor 2021, Ferrieri Caputi u bë femra e parë që drejtoi një ndeshje në raundin e 1/32-të të Kupsë së Italisë midis Cagliarit dhe Cittadella-s. Në tetor ajo drejtoi ndeshjen e parë të Serie B midis Cittadella-s dhe Spal.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat