Një femër mposht “yjet” e futbollit

Futboll

Një femër mposht “yjet” e futbollit

Më: 4 tetor 2022 Në ora: 16:57
Një femër mposht “yjet” e futbollit

Lojtarja e Barcelonës, Alexia Putellas, është lojtarja me klasifikimin më të lartë në FIFA 23, duke lënë pas “yjet” e futbollit të meshkujve si:

Karim Benzema, Kylian Mbappe dhe Lionel Messi. Ndërkohë që tifozët prisnin Mbappenë apo Messin, që kanë qenë lojtarët më të admiruar vitet e fundit, për të zënë vendet e para në vlerësimin e FIFA-s, është spanjollja ajo që u ka rrëmbyer vendin e parë.

Putellas ka “rating” 92, diçka që e vë atë para homologëve të saj si Benzema, Messi, Mbappe, Kevin De Bruyne apo Robert Lewandowski, që të gjithë në kuotën e 91 pikëve.

Ky është një klasifikim i merituar për fituesen e Topit të Artë, që ka shijuar një sezon spektakolar. 28-vjeçarja udhëhoqi Barcelonën drejt fitimit të tretë radhazi kampion, vajzat “blaugrana” i fituan të 30 ndeshjet e kampionatit, me Putellas që shënoi 18 gola, duke dhënë edhe 15 asiste.

Putellas gjithashtu luajti dhe shënoi në çerekfinalet dhe gjysmëfinalet e Champions League për Barcelonën para turmës së tifozëve që theu rekordin e prezencave në “Camp Nou”.

Për fatin e keq të saj, klubi katalanas u mposht nga francezet e Lyonit në finalen e Champions League. Gjithsesi, kapitenia e kombëtares spanjolle nuk pati mundësi të shfaqte formën e saj fantastike në Kampionatin Europian të verës. Putellas pësoi një dëmtim të rëndë në gju vetëm pak ditë para turneut, që e la atë jashtë Europianit.

Edhe pse, momentalisht, ajo ka klasifikimin më të lartë në lojën e famshme të play station , “ylli” i PSG-së, Mbappe, ka potencialin për ta parakaluar atë, duke u bërë lojtari më i mirë i lojës.

“Ylli” francez, që luan me PSG-në, aktualisht klasifikohet me 91 pikë, por me progresin e duhur mund të rritet deri në një vlerësim në kuotën 95. Ndërkohë, për sa i përket pjesës tjetër, ka një garë të fortë, me Phil Foden, Vinicus Junior dhe portierin e PSG Donnarumma, që, nëse luajnë si duhet, mund të arrijnë të vlerësohen me 92 pikë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat