Gjyqtari italian e pëson pas Fiorentina - Inter

Futboll

Gjyqtari italian e pëson pas Fiorentina - Inter

Më: 23 tetor 2022 Në ora: 19:12
Gjyqtari italian e pëson pas Fiorentina - Inter

Drejtimi i diskutueshëm i arbitrit Fiorentina-Inter, i cili tërboi klubin vjollce për shkak se nuk iu dha i kuq Dimarcos te rasti i shkaktimit te penalltise dhe sepse ne fund nuk shkoi ne VAR per te pare nje faull te Dzeko te goli i 3-4, rrezikon t’i kushtojë shtrenjtë Paolo Valerit.

Bilbili i Romës, raporton Gazzetta.it, sipas të gjitha gjasave do të ndalet për një jave nga drejtuesi i arbitrave Gianluca Rocchi, i cili edhe pse e vlerëson shumë 44-vjeçarin nuk mund ta falë që nuk i dha kartonin e kuq Dimarco për faullin ndaj Bonaventuras, veçanërisht pasi u kerkua në monitor nga Var.

Një gabim i rëndë dhe gjithashtu shqetësues i ngjashëm me një tjetër gabim të rëndë, të pranuar së fundmi nga vetë Valeri, në ndeshjen Atalanta-Milan më 21 gusht: “Kam bërë një gabim në ndërhyrjen e Hateober ndaj Leaos dhe kam bërë një gabim. Në atë moment isha në Var, askush nuk protestoi, lojtari u ngrit menjëherë dhe loja vazhdoi. Megjithatë ai faull ishte i kuq i zjarrtë”.

Pikërisht si ai i Dimarcos, i cili i vuri flakën audiencës së rrjeteve sociale dhe do t’i kushtojë arbitrit romak një ndalesë të paktën një kthesë. Një ‘pauzë për reflektim’ që konsiderohet e nevojshme për një arbitër që mbetet një nga më të vlerësuarit dhe të marrë në konsideratë nga drejtuesit e lartë të AIA-s.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat