Gati për Serbinë, Xhaka dhe Shaqiri para rekordit

Futboll

Gati për Serbinë, Xhaka dhe Shaqiri para rekordit

Nga: K. Goca Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 17:40
Xhaka

Dueli kundër Serbisë është një lojë e veçantë për Granit Xhakën (30 vjeç) dhe Xherdan Shaqirin (31 vjeç). 

“Me paraqitjen e tyre të njëmbëdhjetë në Kupën e Botës për Kombëtaren e Zvicrës, Xhaka dhe Shaqiri kalojnë të premten Stephan Lichtsteiner dhe Valon Behrami. Kjo kundër Serbisë.

Ricardo Rodriguez (30 vjeç) do të luajë gjithashtu ndeshjen e tij të njëmbëdhjetë në Kupën e Botës.

Ashtu si Xhaka, ai ka luajtur të gjitha ndeshjet e kombëtares në Kupën e Botës që nga turneu i vitit 2014 në Brazil. Në vitin 2009 të dytë u bënë kampionë të botës U17 në Nigeri.

Shaqiri bëri paraqitjen e tij të parë në Kupën e Botës në Afrikën e Jugut në vitin 2010. Ottmar Hitzfeld e futi në lojë pak para përfundimit të ndeshjes kundër Hondurasit. “Atëherë unë isha ende zog”, thotë Shaqiri. “Tani jam krenar që jam ende”.

“Statistikat janë të mira. Megjithatë, për mua është më e rëndësishme të përjetoj dhe ta shijoj një ngjarje të tillë”, thotë Shaqiri.

Për të, Botërori në Katar është tashmë turneu i gjashtë i madh me kombëtaren. Rekordi për shumicën e ndeshjeve të Kupës së Botës mbahet nga Lothar Matthäus, i cili luajti gjithsej 25 ndeshje për Gjermaninë në pesë finale.

Miroslav Klose, kampioni i Botës 2014, është një më pak se kapiteni i Botërorit 1990. Vendi i tretë i takon Paolo Maldinit nga Italia (23 ndeshje). Nga lojtarët aktivë në Katar, Lionel Messi ka më shumë ndeshje në Kupën e Botës (22)”, shkruan mes të tjera mediumi zviceran “Blick”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat