Totti del kundër rrymës: Unë po argëtohem

Futboll

Totti del kundër rrymës: Unë po argëtohem

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 14:16
Totti del kundër rrymës: Unë po argëtohem

Nëse shumëkush nuk e ka pëlqyer Kupën e Botës dimërore në Katar deri më tani, ka nga ata që shkojnë kundër rrymës si Francesco Totti: “Siç ndodh gjithmonë, ka pasur disa polemika para fillimit, por nuk mund ta mohoj që më pëlqeu të shikoja grupet këtë Botëror dhe jam kurioz të shoh se çfarë do të ndodhë tani”, tha ish-kapiteni i Roma-s, i cili këto ditë ndodhet në Stamboll për punë, për BeinSport.

“Më vjen keq që Italia nuk është këtu, sigurisht, por kam parë gjëra të mira në nivel futbolli. FIFA dhe presidenti Infantino duhet të njihen gjithashtu për mënyrën sesi futbolli ka arritur një dimension më global në vitet e fundit, siç dëshmohet. Për shembull, kualifikimi në fazën e 1/8-ave të ekipeve aziatike dhe afrikane”.

Kaq shumë surpriza në Katar që i lanë përshtypje të favorshme ish-kampionit të botës me Italinë në vitin 2006: “Kjo është Kupa Botërore që feston sportin, sot shohim ekipe kombëtare si Maroku, Japonia apo Arabia Saudite të mposhtin Argjentinën, duke luajtur në pozitë të barabartë me të gjitha kombëtaret e tjera nuk janë më një risi, ndërsa vetëm pak vite më parë dukej e pamundur.

“FIFA ka investuar shumë në këto vende si në stërvitje ashtu edhe në struktura. Ky është një Botëror ku është më mirë të mos bëjmë asnjë parashikim sepse të gjithë kanë mundësi të bëjnë mirë dhe ndoshta të na befasojnë”.

Ambasadori i Serisë A në Emiratet e Bashkuara Arabe, Totti do të transferohet në Doha në ditët në vijim për të ndjekur nga afër ndeshjet më të fundit dhe vendimtare të Kupës së Botës:

“Në Lindjen e Mesme ka një dëshirë të madhe për sport dhe kjo është një gjë pozitive sepse, përtej polemikave, futbolli dhe vlerat e sportit në përgjithësi janë zgjidhja më e mirë që mund të nxisë proceset e integrimit dhe globalizimit mes njerëzve dhe popujve”.

Duartrokitje nga ish-numri 10 edhe për Stéphanie Frappart, gruaja e parë që arbitron një ndeshje në Kupën e Botës: “Është e rëndësishme, e them këtë edhe si baba i një vajze dhe një vajze të vogël që nesër do të jenë gra. Por shpresoj se herët a vonë këto nuk do të përbëjnë më lajm dhe të konsiderohet si gjë normale”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat