Ish trajneri i Prishtinës, kur e çuditi me një fjalë Franjo Tuxhmanin 

Futboll

Ish trajneri i Prishtinës, kur e çuditi me një fjalë Franjo Tuxhmanin 

Nga: K. Goca Më: 8 shkurt 2023 Në ora: 12:10
Tuxhman e Bllazheviq

Trajneri i të gjithë trajnerëve në futbollin kroat, i paimitueshmi Mirosllav Çiro Blazheviq, ka ndërruar jetë në moshën 88-vjeçare, pas një sëmundje të gjatë dhe të rëndë.

Eksperti legjendar kroat luftoi kancerin për më shumë se një dekadë. 

Ai u diagnostikua për herë të parë me tumor të prostatës në vitin 2011. 

Një vit më vonë, ai u operua. 

Sëmundja e rëndë iu rikthye në vitin 2019, por luftëtari i madh nuk u dorëzua. 

Dy herë arriti të dilte fitimtar nga ajo betejë, por herën e tretë, për fat të keq, jo. 

Kanceri u përhap në kockat dhe mëlçinë e tij dhe nuk kishte asnjë gjasë për të shpëtuar.

Si një admirues i madh ish presidentit kroat, të ndjerit Franjo Tuxhman dhe një anëtar i shquar i HDZ-së, në vitin 1992, Çiro nuk mundi të refuzonte ftesën e Tuxhmanit për t'u kthyer në Kroaci dhe për të marrë përsipër klubin e dashur DInamon, i cili më pas ndryshoi emrin në Croatia në vitet e 90-ta sot sërish është Dinamo.

Do të mbahet mend një anekdotë nga ajo periudhë, të cilën legjendari Çiro e zbuloi së fundmi. 

Përkatësisht, në një intervistë të dhënë në vitin 2021, Blazheviq pranoi se ishte rrahur me fjalë nga Franja Tuxhman.

"Kur thashë se Iviq Pashaliq ishte p... ai fjalë për fjalë më rrahu! 

Që të mos ndodhte më, dhe e kuptova shumë mirë. 

Eca në rrugë dhe bërtita: Pashaliq nuk është p...”, kishte thënë Çiro.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat