Tërmeti shkatërrues në Turqi, Atsu vazhdon të jetë i humbur

Futboll

Tërmeti shkatërrues në Turqi, Atsu vazhdon të jetë i humbur

Më: 9 shkurt 2023 Në ora: 13:05
Christian Atsun

Hatayspor ende nuk ka mundur të gjejë Christian Atsun, pasi u pretendua se anësori ishte në spital pas tërmetit të fuqishëm që goditi Turqinë.

Më shumë se 12,000 njerëz kanë mbetur të vdekur nga tërmetet që goditën Turqinë dhe Sirinë.

Atsu, i cili luan për klubin e Super Ligës së Turqisë, Hatayspor, u raportua se ishte zhdukur, së bashku me drejtorin sportiv Taner Savut, si pasojë e lëkundjeve.

Por u duk se Hatayspor ishte në gjendje të transmetonte lajme pozitive të martën kur nënpresidenti i klubit Mustafa Ozat tha se Atsu ishte nxjerrë nga rrënojat me lëndime.

Shqetësimi vazhdoi të mërkurën, pasi ky përditësim i dhënë për Hatayspor, nuk mund të vërtetohej kur klubi bëri kontakt me spitalin.

Në një deklaratë mjeku i Hatayspor, Gurbey Kahveci tha: “Klubit iu tha: Ai u dërgua në spitalin Dortyol dhe kur erdhi lajmi, ne shkuam dhe shikuam, por ai nuk është atje. Fatkeqësisht, ne e pranojmë që Taner dhe Christian Atsu nuk janë gjetur për momentin”.

Trajneri i Hatayspor, Volkan Demirel, ishte i nevrikosur që përditësimi fillestar, i mirëpritur nga ish-klubi i Atsut, Newcastle dhe Federata e Futbollit të Ganas, ishte raportuar.

"Ju lutemi mos shkruani se ai u shpëtua pa qenë i sigurt", tha Demirel. “Njerëzit kanë familje, shpresat, hallet, dhimbjet po shtohen. Nuk ka ende asnjë lajm nga Atsu dhe Taner Savut. A nuk do ta ndaja nëse do të ishin në spital? Do ta ndaj sapo të vijë lajmi", tha më tej ai.

Duke përshkruar përvojat e tij në ditët e fundit, trajneri shtoi:

“Kemi kaluar shumë gjëra të vështira. Njerëzit që besuan tek unë i nxorëm nga një hendek i hollë, një hendek ku edhe moti do të ishte i vështirë dhe fatmirësisht të gjithë mbijetuan. Njerëzit po punojnë ditë e natë, shpresoj që të dy do të shpëtojnë. I gjithë ekipi u strehua në familjet e tyre. Siç vijnë informacionet, unë ndaj gjithçka".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat