Futbollisti serb çudit për Ademin: Ky je ti!

Futboll

Futbollisti serb çudit për Ademin: Ky je ti!

Nga: K. Goca Më: 21 mars 2023 Në ora: 20:56
Arijan Adem

Futbollisti shqiptar, Arijan Ademi, këtë fundjavë i ka dhënë lamtumirën e fundit fanellës së Dinamos së Zagrebit duke vazhduar karrierën në Kinën e largët, ku u bë lojtar i ri i klubit Peking Guan. 

Lojtarë të shumtë aktualë dhe ish-futbollistë kanë postuar mesazhe lamtumire, ndër më emocionueset nga ish-bashkëlojtari i tij, futbollisti serb Komnen Andriq.

Ai ka postuar një mesazh të çuditshëm në Instagram për ish-bashkëlojtarin e tij dhe i ka thënë drejtuesve të Dinamos të tërheqin fanellën me numrin 5.

“Tërhiqeni numrin 5 për respekt. 21 trofe! Po mendoj si ta filloj... Legjenda e klubit!

I ndershëm, i inatosur, i ndershëm deri në palcë, i pakorruptueshëm, autoritar, luftues deri në atomin e fundit, vëlla, mik, këshilltar, këto janë vetëm disa nga cilësitë që ishin pjesë e identitetit tuaj.

Unë kam luajtur me kaq shumë futbollistë deri më tani, shumë prej tyre janë të mrekullueshëm, shumë prej tyre luajnë në klubet më të mira në botë sot, por kurrë nuk kam takuar dikë si ju në karrierën time.

Prania juaj në fushë nuk mund të matej, mjafton vetëm të jesh në fushë dhe skuadra ndihet më e mirë dhe më e sigurt. Ju jeni zemra dhe shpirti i këtij ekipi.

Të gjithë futbollistët e rinj në Dinamo gjatë qëndrimit tim u rritën dhe mësuan nga ju në mënyrën më të mirë të mundshme.

Ata mësuan se si të punojnë, si të respektojnë dhe çfarë do të thotë një qëndrim i vërtetë ndaj futbollit.

Gjithmonë një ’bishë e uritur’ në çdo seancë stërvitore, në çdo garë.

Nuk ka humbje për ju, vetëm shkollë dhe mësim.

Unë ende pyes veten se si është e mundur të jesh në 110 për qind çdo ndeshje, çdo seancë stërvitore, çdo top, çdo sekondë.

Ndoshta do të pyes veten për këtë për një kohë të gjatë, këtë e pashë vetëm tek ju.

Vendi im në dhomën e zhveshjes ishte pikërisht pranë jush.

Nuk do ta harroj kurrë një ndeshje në Champions League kur ai u ul dhe vuri kokën në dysheme për një minutë.

E kuptoj që diçka nuk shkon dhe pashë sytë e tu plot lot dhe më pas kuptova se çfarë po ndodhte.

Një këmbë e përgja*ur nga shkopinjtë e gjilpërës, një kockë e thyer dhe ju merrni injeksione për dhimbje, shtrëngoni dhëmbët dhe dilni në fushë dhe vdisni për ekip.

Ky je ti!”, thuhet ndër të tjera në postimin e Andriqit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat