Gjendja i përmirësohet pas qëndrimit 2 vite në koma

Futboll

Gjendja i përmirësohet pas qëndrimit 2 vite në koma

Më: 28 mars 2023 Në ora: 23:52
Abdelhak Nouri

Lojtari holandez me origjinë marokene Abdelhak Nouri, një ish-futbollist i Ajax-it i cili pësoi një arrest kardiak në vitin 2017 pas një miqësore, është duke u rikuperuar nga pasojat e rënda të komes nga e cila u zgjua pas dy vitesh e nëntë muajsh, sipas raportimeve të mediave të ndryshme.

Vëllai i lojtarit tha në një deklaratë për shtypin holandez, të mbuluar gjerësisht nga mediat marokene, se Abdelhak “që kur ka qenë në shtëpi ka qenë shumë më mirë se më parë në spital”. Ai shtoi se ish-futbollisti “është i vetëdijshëm” se ndodhet në shtëpi i rrethuar nga familja e tij.

Nouri ishte 20 vjeç kur pësoi një atak kardiak në minutën e 72-të të një miqësore për skuadrën e tij Ajax kundër Werder Bremenit në Austri, dhe megjithëse u zgjua nga koma pothuajse tre vjet më vonë, ai nuk u shërua kurrë për shkak të dëmtimit të rëndë. ai vuajti dhe që ndikoi në trurin tuaj.

Gjatë Kupës së Botës në Katar, skuadra marokene i bëri homazhe Nourit pas fitores së tij ndaj Spanjës, me një foto ku shihen lojtarët duke mbajtur fanellën e Nourit me numrin 34 me të cilin ai luante.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat