Ndryshon 4 skuadra në 20 ditë

Futboll

Ndryshon 4 skuadra në 20 ditë

Më: 21 shtator 2023 Në ora: 17:30
Amr Warda

Një verë e trazuar. Ajo që ka përjetuar mesfushori egjiptian, Amr Warda ka qenë e tillë duke e çuar atë të ndryshojë katër skuadrave në më pak se një muaj.

Dhe arsyet e dhëna pas zgjedhjeve të tij janë po aq surreale: “arsye mendore dhe personale” që duhet ta kenë çuar atë në një nivel të tillë shqetësimi saqë ai e kishte valixhen e tij ende të pahapur në shtrat dhe një biletë gati për t’u thënë lamtumirë të gjithëve dhe për të shkuar diku tjetër.

Ai tani mban fanellën e Pharco Fc, një skuadër që i luan ndeshjet në Aleksandri dhe luan në kategorinë më të lartë egjiptiane dhe nuk është e qartë se sa do të qëndrojë atje.

Atje ai duket se ka gjetur paqen pas një seance negociatash rekord, gjatë së cilës menaxheri i tij punoi jashtë orarit për të ndërtuar marrëdhënie, për të mbyllur marrëveshje, për të krijuar kushtet më të mira kontraktuale.

Mjafton të ndjekim hap pas hapi historinë e muajve të fundit për të kuptuar situatën. Në janar Warda ishte në radhët e Apollon Limassol të Qipros: ai përfundoi sezonin atje, pastaj u tha lamtumirë të gjithëve dhe pranoi transferimin në Raja Casablanca (në Marok).

Ishte 12 gushti, ishte një qëndrim shumë i shkurtër: koha për t’u njohur me mjedisin dhe vendosi të hiqte dorë nga gjithçka edhe duke paguar nga xhepit i tij.

Ku shkoi? Ai vendosi të kthehej në Qipro: jo tek Apollon dhe as tek Anorthosis, por në radhët e një klubi të vogël, Doxa Katokopias, që i përkiste një periferie të Nikosias.

Ishte një operacion i çuditshëm, i dyshimtë sepse u konsiderua i mundimshëm në krahasim me mundësitë reale të klubit që kishte si aspiratë më të lartë mbijetesën.

Çfarë po bënte ai atje? Këtë duhet ta ketë pyetur vetë Warda, të cilit i humbën gjurmët nga mëngjesi në mbrëmje. Ai jo vetëm që zhduket nga faqja e internetit e klubit, por ka zëra se ka pasur probleme me dokumentet personale. Në realitet kishte diçka tjetër pas asaj afere të çuditshme.

Warda nuk duhej të kishte qëndruar aty, Doxa duhej të ishte një lloj destinacioni urë: do të ishte rishitur menjëherë për të bërë një fitim të mirë kapitali siç rezultoi më pas nga deklaratat e bëra nga iranianët e Esteghlalit që zbuluan manovrat e errëta të presidentit, Kostas Christodoulou, edhe menaxher i lojtarit.

Pavarësisht përpjekjes për të rritur çmimin, negociatat vazhduan, por ngecën. Çfarë kishte ndodhur këtë herë? Warda ishte gati për një tërheqje të bujshme: të kthehej në Casablanca. Por ai qëndroi jashtë çdo gjëje.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat