Montella: Calhanoglu, një nga më të mirët në botë

Futboll

Montella: Calhanoglu, një nga më të mirët në botë

Më: 7 dhjetor 2023 Në ora: 19:24
Montella

Në margjinat e Çmimit Ndërkombëtar Euro-Mesdhetar 2023 në Campidoglio, Vincenzo Montella foli për futbollin italian dhe përvojën e rëndësishme në drejtimin e kombëtares turke. "Calhanoglu?

Unë mendoj se ai është mesfushori më i mirë në Itali dhe ndoshta në botë për momentin - shpjegoi trajneri -. Roma për Champions? Ata janë shumë konkurrues, kështu thotë renditja. Polemika për arbitrimin? Në të kaluarën nuk ndodhte vetëm në Angli. Tani ndodh edhe atje. E gjithë bota është një vend...", shtoi ai.

Më pas fokusi kalon te trajnerët italianë të pranishëm në Europianin e ardhshëm. “Jemi 5 veta, sigurisht që njihemi mirë si kategori jashtë dhe kjo është e bukur. Në të kaluarën i kam mbështetur gjithmonë italianët jashtë”, deklaroi Montella. "Grupi i Italisë në Euro 2024? Nuk më pëlqen të bëj parashikime, nuk më takon mua të komentoj”, shtoi ai.

Më mirë të flasim për Turqinë, atëherë. "Ne jemi të lumtur si lëvizje. Është hera e parë në histori që fitojmë grupin kualifikues.

Tani ka kohë për t'u përgatitur për Kampionatin Evropian, është një kompeticion i nivelit të lartë dhe duhet të jem edhe më i nivelit se në të kaluarën. Ne duam të lëmë një përshtypje të mire”.

Për më tepër, në Gjermani ka një komunitet të madh turk dhe ka një dëshirë të madhe për të parë heronjtë e Montellës: "Ne e ndjejmë këtë përgjegjësi, së fundmi kemi luajtur në Gjermani dhe ka pasur shumë tifozë. Duam t'i bëjmë tifozët tanë krenarë”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat