​Gjigantët e Premier Ligës kërkojnë Inzaghin

Futboll

​Gjigantët e Premier Ligës kërkojnë Inzaghin

Më: 27 shkurt 2024 Në ora: 10:02
Simone Inzaghi

Gjigantët e Premier Ligës i kanë vënë sytë tek Simone Inzaghi, duke përfshirë klube të mëdha si Manchester United, Chelsea dhe Liverpooli, të cilët kanë filluar të eksplorojnë një lëvizje të mundshme për trajnerin e Interit .

Tekniku 47-vjeçar italian kishte treguar tashmë aftësitë e tij në kampionat gjatë kohës së tij me Lazion, por projekti i tij te Interi është vendi ku ai ka hyrë me të vërtetë në listën e top-trajnerëve, duke e kthyer klubin në një nga më të rrezikshmit në Evropë.

Interi është tani në pozitën më të mirë për të fituar Scudetton e 20- të në histori dhe po kërkon të përfundojë disa punë të papërfunduara në Ligën e Kampionëve. Ata fituan Superkupën e Italisë me katër ekipe të zgjeruar muajin e kaluar, një fitore që i solli klubit mbi 8 milionë euro .

“Tuttosport” detajon se si gjigantët e Premierligës, Manchester United, Chelsea dhe Liverpooli kanë filluar të mbledhin informacione rreth Inzaghit, të interesuar për të bërë një lëvizje për trajnerin e Interit në fund të sezonit.

47-vjeçari ka kontratë me Interin deri në qershor 2025 dhe fiton 5.5 milionë euro neto në sezon plus shtesa. Ofertat e Premier Ligës mund të arrijnë rreth 8-9 milionë euro në vit, shifra që klubi i tij italian nuk ka gjasa t’i ofrojë. Barcelona është gjithashtu e interesuar, duke e shtuar atë në listën e tyre të opsioneve të mundshme pas Xavi.

Inzaghi është i lumtur te Interi, por do të donte që marrëveshja e tij e re të zgjatej të paktën deri në qershor 2027.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat