Fabregasi flet hapur për vendimin për t’u bërë trajner në Premierligë

Futboll

Fabregasi flet hapur për vendimin për t’u bërë trajner në Premierligë

Më: 17 prill 2024 Në ora: 19:04
Cesc Fabregas

Cesc Fabregas ka këmbëngulur që skuadra e Serie B, Como, duhet t’i përmbahet planit të tyre afatgjatë edhe nëse ata përfundojnë në ligën e parë italiane sezonin e ardhshëm.

Ish-ylli i Arsenalit dhe i Chelseat tani është ndihmës trajner i Osian Roberts në skuadrën italiane dhe i ka ndihmuar ata të promovohen sezonin e kaluar në ligën e dytë. Megjithëse nuk janë në krye, Como i vendit të dytë mburret me një avantazh prej tri pikësh ndaj kundërshtarëve më të afërt në Venezia me vetëm pesë ndeshje të mbetura për të luajtur këtë sezon.

Nëse ata mund të mbajnë nervat e tyre, Como do të promovohet përsëri në Serie A për herë të parë që nga viti 2003 – viti kur Fabregas bëri debutimin e tij si profesionist. Klubi i nivelit të dytë nuk e ka fshehur ambicien e tyre për të fituar një ditë ligë dhe tituj evropianë, por ndihmës trajneri i tyre ka shpjeguar se kjo mund të ndodhë vetëm nëse ata “respektojnë procesin”.

Komentet vijnë vetëm disa ditë pasi Fabregas pranoi se ëndërron që një ditë të jetë njeriu kryesor në vijën e futbollit për një skuadër në  Ligën Premier. Mesfushori i pensionuar së fundmi është duke bërë një punë fantastike si pjesë e stafit të Robertit dhe nuk i mungon ambicia.

“Asnjëherë nuk e dini se si do të shkojë e ardhmja, por unë dua të jem një trajner kryesor”, deklaroi 36-vjeçari për Standard Sport javën e kaluar. “Unë jam duke bërë rrugën time për momentin. 100 për qind ambicia ime një ditë është të drejtoj një klub të mirë në Ligën Premier”.

“Por, ju duhet të respektoni hapat e duhur. Ndjej se jam gati të jem tashmë një trajner i ekipit të parë, kështu që nuk dua të shkoj në këto lloje të stërvitjeve të vogla ose të jem asistent.

I kam shumë të qarta gjërat në mendjen time që unë thjesht dua të jem një trajner kryesor, një trajner i ekipit të parë, dhe kjo është arsyeja pse unë do të bëj rrugën time derisa të jem gati të hidhem në një tren të madh”.

“Por, tani për tani, ka një rrugë të gjatë për të bërë. Unë sapo kam filluar. Ndihem i privilegjuar për mundësinë që më ka dhënë Como dhe jam shumë i lumtur këtu”, ka thënë Fabregas më tej, ndërsa është edhe bashkëpronar në klub me Thierry Henry..

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat