Zëvendësuesi, më shumë për nevoja buxhetore sesa për bindje reale

Futboll

Zëvendësuesi, më shumë për nevoja buxhetore sesa për bindje reale

Më: 17 prill 2024 Në ora: 19:37
Xavi

Të martën Barcelona mbylli përfundimisht kapitullin Xavi.

Për këtë është i bindur shtypi katalanas, sipas të cilit është e paimagjinueshme të vazhdohet të besohet në një fytyrë të trajnerit, veçanërisht pas eliminimit nga Champions League nga Paris Saint-Germain. Xavi është tashmë histori dhe kërkimi për një trajner të ri tani duhet të fillojë.

Në krye të listës, më shumë për nevoja buxhetore sesa për bindje reale, duket se është Rafa Márquez, trajneri i ekipit të dytë.

Më 27 janar, pas humbjes në shtëpi kundër Villarrealit, Xavi i befasoi të gjithë duke njoftuar se donte të largohej nga klubi Blaugrana në fund të sezonit.

Sipas deklaratave të tij, ishte një lëvizje që mund ta kishte tronditur skuadrën në një moment delikat, me kualifikimin në Champions League të radhës në bilanc dhe me 16-shen kundër Napolit në prag.

Taktika funksionoi: Barça mundi kampionët në fuqi të Italisë dhe aktualisht është e dyta në La Liga, tetë pikë prapa Real Madridit (dhe El Clasico do të luhet të dielën).

Deri më sot askush nuk dukej se e besonte ultimatumin e Xavi, duke filluar nga vetë drejtuesit (Laporta dhe Deco mbi të gjitha), të bindur se mund ta bindin që të vazhdojë të drejtojë ekipin edhe për një vit. Situata, megjithatë, tani është ndryshe: pas eliminimit nga Champions League, bordi drejtues nuk do të bëjë më presion: sezoni i ardhshëm është para, objektivi është të arrihet atje në mënyrën më të mirë të mundshme dhe me ide të qarta.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat