​Çfarë do të thotë pronësia e Oaktree për Interin? Planet, ambiciet dhe objektivat

Futboll

​Çfarë do të thotë pronësia e Oaktree për Interin? Planet, ambiciet dhe objektivat

Më: 22 maj 2024 Në ora: 13:37
Foto ilustrim

Oaktree tani ka marrë zyrtarisht kontrollin e Interit nga Steven Zhang dhe Suning, dhe deklarata e tyre hedh pak dritë mbi planet e tyre për klubin. Fondi amerikan i ka blerë “Nerazzurrët” pasi Zhang dhe Suning dështuan të paguajnë borxhin prej 395 milionë eurosh të marrë në maj të vitit 2021, duke përdorur aksionet e klubit si kolateral. Bordi i drejtorëve të klubit tani do të japë dorëheqjen dhe një president i ri do të emërohet, ndoshta Javier Zanetti.

Drejtorët aktualë të Interit, Beppe Marotta, Alessandro Antonello, Dario Baccin dhe Piero Ausilio do të ruajnë të gjithë rolet e tyre pavarësisht ndryshimit të pronësisë, duke ruajtur qëndrueshmërinë përpara sezonit 2024-2025.

Në deklaratën e Oaktree në lidhje me marrjen e tyre, u diskutuan planet dhe ambiciet për të ardhmen, duke hedhur pak dritë mbi atë se si mund të duket e ardhmja e klubit nën fondin amerikan.

“Oaktree është i përkushtuar për të arritur rezultatin më të mirë për prosperitetin afatgjatë të Interit, me një fokus fillestar në stabilitetin operacional dhe financiar për Klubin dhe palët e tij të interesuara. Oaktree vlerëson trashëgiminë e klubit, pasionin e lojtarëve, besnikërinë e Interistit dhe rolin e rëndësishëm të klubit në Milano, Itali dhe komunitetin global sportiv.

Oaktree është i përkushtuar të punojë ngushtë me ekipin aktual drejtues të Interit, partnerët, ligën dhe organet drejtuese për të siguruar që klubi të jetë i pozicionuar për sukses brenda dhe jashtë fushës; duke u fokusuar në menaxhimin e fortë, operacionet dhe qeverisjen me një vizion për rritje të qëndrueshme dhe sukses”, shkruante në komunikatën e Oaktree.

Ndërsa shumë presin që Oaktree të kthehet menjëherë dhe të gjejë një blerës për Interin, fjalët e tyre sugjerojnë një nivel të përqendrimit në qëllimet dhe ambiciet sportive për të ardhmen e afërt. Kur Elliott Management mori Milanin, ata mbikëqyrën një sukses në Scudetto përpara se t'ia shisnin RedBird. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat