Spanja publikon listën për Euro 2024

Futboll

Spanja publikon listën për Euro 2024

Më: 27 maj 2024 Në ora: 12:37
Foto ilustrim

Trajneri i Spanjës, Luis de la Fuente ka shpallur listën me 29 lojtarë për Kampionatin Evropian të futbollit, Euro 2024 në Gjermani në të cilën janë përfshirë Pedri dhe Nacho dhe bien në sy thirrjet e Ayoze, Marcos Llorente dhe Fermín, kurse Asensio dhe Sarabia janë lënë jashtë listës.

Lista përfundimtare prej 26 lojtarësh do të shpallet nga trajneri kombëtar pas ndeshjeve miqësore kundër Andorrës më 5 qershor në Badajoz dhe ndaj Irlandës së Veriut më 8 qershor në Palma de Mallorca.

Kjo është lista e plotë:

Portierë : Unai Simón (Athletic), Raya (Arsenal), Remiro (Real Sociedad).

Mbrojtës : Carvajal (Real Madrid), Jesús Navas (Sevilla), Laporte (Al Nassr), Le Normand- (Real Sociedad), Nacho (Real Madrid), Vivian (Athletic), Cubarsi (Barcelona), Grimaldo (Leverkusen), Cucurella (Chelsea).

Mesfushorët : Rodrigo (Manchester City), Zubimendi (Real Sociedad), Mikel Merino (Real Sociedad), Fabián (PSG), Pedri (Barcelona), Marcos Llorente (Atlético), Aleix García (Girona), Alex Baena (Girona), Fermín (Barcelona).

Sulmues: Ferran Torres (Barcelona), Dani Olmo (Leipzig), Nico Ëilliams (Athletic), Morata (Atlético), Joselu (Real Madrid), Oyarzabal (Real Sociedad), Lamine Yamal (Barcelona) dhe Ayoze (Betis).

Spanja do të nisë Euron më 15 qershor kundër Kroacisë në orën 18:00. Më pas do të jetë radha e tyre të luajnë me Italinë më 20 qershor (21:00) dhe faza e parë do të përfundojë me Shqipërinë më 24 qershor në orën 21:00.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat