Ancelotti: Janë një klub i çuditshëm

Futboll

Ancelotti: Janë një klub i çuditshëm

Më: 30 maj 2024 Në ora: 18:38
Ancelotti

Ish-sulmuesi i Chelseat, Ruud Gullit, ka kritikuar ish-klubin e tij për shkarkimin e trajnerëve, duke përmendur shembujt e Carlo Ancelotti dhe Mauricio Pochettino.

Fituesi i Topit të Artë në vitin 1987, i cili luajti 64 ndeshje për Blutë, kritikoi klubin londinez për padurimin e treguar me trajnerët. Kështu ndodhi edhe me trajnerin e tyre të fundit Pochettino.

Pavarësisht se dëmtua nga paraqitjet zhgënjyese mes dëmtimeve të lojtarëve kryesorë, ai i çoi Blutë në vendin e gjashtë në Premier League, duke fituar pesë ndeshjet e fundit.

Gullit vuri në dukje sjelljen ‘e çuditshme’ te Blues, thjesht për ‘të bërë para’. Ai tha për teamTALK:

“Nëse nuk bën paraqitje të mira te Chelsea, përfundon menjëherë jashtë. Kështu vazhdon të jetë. Kështu ishte tashmë në kohën time nën Ken Bates.

“Unë ende mendoj se është një klub shumë i çuditshëm, ka ndodhur edhe me Carlo Ancelottin. Pochettino ishte në një pozitë të vështirë, ai e dinte këtë.

“Dhe ai në fakt arriti të bënte një paraqitje të arsyeshme, megjithëse nuk ishte e mrekullueshme. Gjatë periudhës sime kam pasur ndjenjën: ky është një klub futbolli.

“Tani duket si një model biznesi; është thjesht për të fituar para”.

Ancelotti drejtoi Blutë mes 2009-ës dhe 2011-ës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat