A e shohim Granit Xhakën më të mirë ndonjëherë?

Futboll

A e shohim Granit Xhakën më të mirë ndonjëherë?

Nga: K.Goca Më: 13 qershor 2024 Në ora: 20:28
Granit Xhaka

Futbollisti Granit Xhaka është gati për Euro 2024.

Kapiteni i kombëtares së Zvicrës ka folur për mediumin zviceran “Blick”.

Granit Xhaka, ju u bëtë kampion dhe fitues i kupës së Gjermanisë me Bayer Leverkusen, ishit në finalen e Europa League dhe mbetët të pamposhtur në 51 ndeshje radhazi për klube. A po shohim Granit Xhakën më të mirë ndonjëherë?

Granit Xhaka: Jo. Unë nuk e krahasoj veten. Por e di që kam bërë shumë gjëra siç duhet, përndryshe një sezon si ky nuk do të ishte i mundur. Jo për mua, por as për klubin. Mund të krenohemi që jemi të pamposhtur në 52 nga 53 ndeshje.
 

Çfarë kuptimi kanë titujt për ju?

Granit Xhaka: Si një djalë i vogël, ju luani futboll për argëtim. Sa më shumë të rritesh, aq më shumë e kupton se çfarë mund të jetë e mundur. Pikërisht atëherë filloni të ëndërroni për tituj. Dhe unë mendoj se një titull, veçanërisht jashtë vendit, do të thotë më shumë se një me FC Basel.

Granit Xhaka doli kampion dhe fitues i kupës me Leverkusen. Çfarë do të thuash?

Granit Xhaka: Me Baselin fitova dy tituj kampion dhe një herë kupën.

Por edhe kjo pritej nga ne. Verën e kaluar u transferova në një klub nofka e të cilit ishte Vizekusen. I cili ka pasur gjithmonë lojtarë të veçantë dhe skuadra të mira, por kurrë nuk ka mundur të fitojë asgjë në dekadat e fundit. Të fitosh trofe me një klub si ky është diçka shumë e veçantë.

Një titull me Leverkusen është gjithashtu më i veçantë sesa të bëhesh kampion i Gjermanisë me Bayernin. Në fund të fundit, ata kanë pasur një garanci titulli vitet e fundit... edhe pse është ende kështu, tani është pikëpyetje (buzëqesh).

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat