Lirohen ultrasit e arrestuar para ndeshjes me Shqipërinë

Futboll

Lirohen ultrasit e arrestuar para ndeshjes me Shqipërinë

Më: 16 qershor 2024 Në ora: 18:49
Pamje

Policia gjermane nuk ishte në gjendje të provonte lidhjen mes armëve të gjetura dhe tifozëve të ndaluar para sfidës

Rreth 50 tifozët italianë të arrestuar për qëllime parandaluese dje para Itali-Shqipëri në Dortmund, ndeshjen hapëse të Kampionatit Europian të Futbollit, janë lënë të lirë gjatë natës.

Materiali i gjetur nga policia gjermane në terren (thika, bomba letre dhe maska) nuk ishte e mundur t'i atribuohej përgjegjësisë së tyre.

Nuk është e sigurt nëse ka një lidhje mes bandave ultras pas planit të tyre për të kontaktuar me tifozët shqiptarë dhe nëse ata kanë organizuar takimin nëpërmjet internetit në Dortmund.

Prej disa kohësh është shfaqur një grup i cili e quan veten 'Ultras d'Italia', me rrënjë territoriale me origjinë në veri-lindje, por edhe në jug, veçanërisht në Catania.

Futbolli ishte vetëm një justifikim, aq sa disa nga rreth pesëdhjetë tifozët e ndalur nuk kishin as bileta për të parë mbrëmë Itali-Shqipëri në stadiumin e Dortmundit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat