Messi: Por kështu nuk fitohet

Futboll

Messi: Por kështu nuk fitohet

Më: 19 qershor 2024 Në ora: 13:42
Lionel Messi

Lionel Messi, kapiteni i kombëtares së Argjentinës, po përgatitet të përjetojë një tjetër Copa America. Skuadra e Scalonit, kampione në fuqi e botës, është padyshim favorite:

“Gjithmonë kam thënë dhe përsëris se Argjentina është favoritja. Ne jemi gjithmonë më të mirët, por nuk duhet t’i marrim gjërat si të mirëqena: kështu kemi pësuar kaq shumë zhgënjime në të kaluarën.

“Sot mund të themi se jemi më të mirët sepse jemi kampionët në fuqi të botës, por kjo nuk do të thotë se do ta fitojmë këtë Copa America duke ecur”, tha Leo në një intervistë në América TV me gazetarin dhe ish-presidentin e San Lorenzo, Marcelo Tinelli.

Messi nënvizoi se Ekuadori “ka një brez të rinjsh shumë të mirë, të cilët dinë çfarë duan dhe janë intensivë” dhe gjithashtu përfshiu Kolumbinë, Uruguain dhe Brazilin në grupin e favoritëve.

“Kjo është arsyeja pse unë them se do të jetë një Copa America shumë, shumë e luftuar. Grupi e di këtë dhe është i vetëdijshëm se ne do të duhet të japim më të mirën tonë dhe akoma më shumë për të fituar përsëri”.

Kapiteni argjentinas nënvizoi atmosferën e mirë në dhomat e zhveshjes së Albiceleste: “Pasi kemi fituar kaq shumë vitet e fundit, kemi një qetësi më të madhe shpirtërore”.

Më pas për triumfin në Katar: “Kam qenë gjithmonë mirënjohës për dashurinë që kam marrë gjatë karrierës sime, sikur të gjithë donin të përfundonte kështu, se unë nuk mund ta lija futbollin pa qenë kampion bote.

“Dhe falë Zotit ishte e mundur, ishte një hakmarrje për humbjen në 2014. Unë i plotësova të gjitha ëndrrat e mia dhe arrita akoma më shumë; nuk e kisha imagjinuar kurrë se do ta përjetoja të gjithë këtë. Mendoj se gjithçka ndodh për një arsye dhe se gjithçka është e shkruar”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat